Албанец револтиран: Кој е тој северномакедонски јазик, знае некој?!

t

Во проект на ЕУ, македонскиот јазик е именуван како северномакедонски. Имено Арменд Нухиу на социјалните мрежи сподели свое искуство.

“Утрово добив понуда за превод на материјали од Северномакедонски јазик. Кој е тој јазик, знае ли некој. Јас не знам за таков јазик. Проектот е инаку од ЕУ”, напиша Нухиу.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ахмети за спорот со јазикот: Прифатливо е…

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, на предновогодишна…

(Видео) Прв македонски филм на „Netflix“ –…

Од петок (24.12) светската публика ќе има…