Објавено на:

Албанија легализираше употреба на канабис за медицински цели

t

Употребата на канабис во медицински цели од денеска стана легална и во Албанија. Албанскиот Парламент денеска го изгласа новиот закон – кој е силно критикуван од опозицијата, додека Владата верува дека дозволата за ограничено производство на канабис може да ги зголеми даночните приходи.

Парламентот гласаше да дозволи ограничен и контролиран раст на растенијата канабис, иако не беше прецизирано како ќе се регулира медицинскиот канабис.

Одгледувањето марихуана во минатото цветаше во Албанија, каде трговците со дрога го користеја недостатокот на стабилна влада во земјата. Но, по доаѓањето на власт во 2013 година, владата на левичарската Социјалистичка партија на премиерот Еди Рама го постави уништувањето на растенијата канабис за главна цел.

Во текот на следните две години, беа уништени милиони растенија канабис со проценета пазарна вредност од седум милијарди евра, повеќе од две третини од годишниот бруто домашен производ на земјата во тоа време.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Косово е уапсен еден од најголемите…

Уапсен е Гезим Чела, еден од најголемите…

Македонско друштво „Илинден“-Тирана: УКИМ да не ги…

Од формирањето на нашето Друштво во 2009…

Апсење на македонско-албанската граница, пронајден кокаин

Албанската полиција на граничниот премин „Блато“ на…

Запленети три милиони евра: Албанските гранични премини…

Албанската полиција во периодот од јануари до…

50 евра празничен бонус за пензионерите во…

Албанските пензионери ќе добијат „празничен бонус“ во…