Објавено на:

Албанската полиција удри по демонстрантите: Го штитат премиерот од народот што бара намалување на цените на горивата

t

Албанската полиција употреби сила против демонстрантите во Тирана кои протестираа против поскапувањето, пред се на горивото, објави порталот на „Албаниан дејли њуз“.


„Протестите поради поскапувањето во Тирана резултираа со судири со полицијата, која употреби сила и почна да ги приведува демонстрантите. „Граѓаните се собраа вечерта пред кабинетот на премиерот Еди Рама, излегоа на мирна прошетка низ главните улици и го блокираа кружниот тек“, пишува порталот, објавувајќи видео од инцидентот.


Албанскиот претседател Илир Мета во четвртокот ги повика властите во земјата да го запрат поскапувањето на горивата откако цената на литар бензин надмина 2 евра. Според него, граѓаните со минимална плата од 238 евра месечно и околу 40 отсто од населението со приходи помали од 5,5 долари дневно, повеќе плаќаат гориво отколку во земјите од ЕУ. Во Албанија 1 литар бензин во четврток чини 2,2 евра.


Мета рече и дека иако, според Глобал Петрол Прајс, цените на горивата во регионот се пониски отколку во Албанија, досега не е усвоен антикризен пакет помош, за разлика од соседните земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најголемото хрватско знаме во светот ќе се…

Најголемото хрватско знаме во светот пристигна и…

Сали Бериша останува „персона нон грата“ во…

Поранешниот албански претседател и експремиер Сали Бериша останува непожелен…

Тројца се од Македонија: 19 aлбански репрезентативци…

Кога ќе се погледнат личните карти на…

Грчкиот градоначалник поради кој Албанија доби вето…

Уапсениот градоначалник на јужната албанска општина Химара, Фреди…

Васил Стерјовски се сретна со Македонците во…

Претседателот на единствената македонска партија во Албанија,…