Објавено на:

Албанскиот новинар Шабан Мурати: Белград има интерес за заострување на односите меѓу Бугарија и Македонија

t

Европските и балканските дипломатски кругови беа шокирани од избувнувањето на антибугарската хистерија на албанскиот премиер. Хистеријата која кулминираше во Брисел на 23 јуни со недипломатски и груби забелешки, кога на прес-конференција ги искара бугарските новинари за татковината со зборовите: „Вие сте срам!“.

Дипломатите се обидоа да ги разберат личните причини за овој напад на колера, бидејќи не постои национална кауза за тоа. А и да има, премиерот на една држава не може јавно да употребува вулгарен јазик. Бугарија како членка на ЕУ уште од првиот ден на ветото против Скопје изјави дека е за почеток на пристапните преговори со Албанија во ЕУ. Значи одлуката да не се отворат преговорите со Албанија е на ЕУ, која има свои причини за тоа, а не е виновна Бугарија. Бугарското вето за Скопје е само изговор за ЕУ.

Дури и Србија, која изврши четири крвави агресии врз соседните земји, доби статус на кандидат за членство во ЕУ неколку години пред Албанија. Тогаш немаше бугарско вето.

Избувнувањето на албанскиот премиер против Бугарија нема врска со бугарското вето за Скопје. Неговиот гнев е поврзан со длабоката загриженост на Србија за ефектот на ова вето врз односите меѓу Бугарија и Македонија. Исполнувањето на бугарските барања во однос на историјата, јазикот и идентитетот од страна на Скопје ќе го урне целиот вештачки наратив за создавањето на виртуелната Република Македонија од Србија во 1945 година како опозиција на Бугарија.

Со спроведувањето на бугарските барања од Македонија, Србија би го изгубила своето силно влијание преку доминантното српско лоби во Скопје. Затоа Белград ја негуваше непопустливоста на Скопје кон Бугарија и заладените односи меѓу нив.

Српското лоби во Скопје го блокираше секој обид на македонската дипломатија да биде флексибилна во однос на бугарските барања. Албанскиот премиер влезе во овие бугарско-македонски односи, бранејќи го стратешкиот интерес на Србија и напаѓајќи ја Бугарија. Така албанскиот премиер јава на српскиот антибугарски коњ поради неговиот таен личен сојуз со српскиот претседател Вучиќ.

Наивните Тирана треба да знаат дека и со заканата за бојкот на самитот ЕУ-Западен Балкан на 23 јуни, што беше идеја на Вучиќ, албанскиот премиер му се придружи на Вучиќ, а не на Ковачевски.

Лошото е што последиците од ова скандалозно дипломатско однесување кон атлантскиот сојузник и позитивно кон албанското национално прашање ќе ги плати албанската држава, бидејќи поради Србија се нарушени пријателските односи меѓу Албанија и Бугарија.

Премиерот не е запознаен со државната дипломатска меморија на Албанија, но може да се потсети како Меѓународниот суд на правдата во Хаг донесе одлука на 22 јули 2010 година за законитоста на прогласувањето независност на Косово во согласност со меѓународното право и резолуцијата на Советот за безбедност на ОН. 1244 година. Најсилниот гнев на Србија не беше против албанската делегација на тамошното Министерство за надворешни работи, туку против бугарската делегација на МНР, која со својот официјален став презентираше ексклузивна правна заштита на правото на независност на Косово.

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ тој ден одржа прес-конференција во Хаг и остро ја нападна Бугарија „за тоа што повеќе го брани Косово отколку Албанија“. Историската меморија не функционира под актуелната власт. Албанскиот премиер мора да го задржи коњот на антибугарската хистерија и да го остави да маршира низ европските медиуми со апологетска апологетика кон Србија. Албанија, Косово и албанската нација немаат потреба да прават нови непријатели на Балканот. Се што ни требаат се стари непоправливи непријатели како Србија, која го држи рекордот за неплатен долг за крв кон албанската нација.

Коментар на Шабан Мурати за весникот Дита.

Шабан Мурати е албански дипломат и новинар од кариера. Автор е на многу книги, написи и коментари за меѓународните односи и улогата на Албанија во нив.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во голема полициска акција во Албанија запленет…

 Во голема полициска акција, во содејство со…

Бугарски медиуми: Хилари Клинтон е во посета…

Хилари Клинтон е во посета на Бугарија,…

Бугарија е најголема закана за Македонија –…

Балканските земји се сметаат за непријатели, покажува…

КИРИЛ ПЕТКОВ ПОВРЕДЕН ВО ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА…

Кирил Петков, поранешниот премиер на Бугарија имал…

Претседателката Сиљановска Давкова ќе ги прими поглаварите…

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ќе ги…