Албанскиот претседател му честиташе на Џафери: Албанците се важен фактор за стабилност во Македонија

t

Претседателот на Албанија, Бајрам Бегај, му честиташе на Талат Џафери за неговиот избор за шеф на техничката влада на Македонија и посочи дека Албанците се важен фактор за стабилноста и иднината на Македонија.
Бегај на Фејсбук посочи дека ова е можност Албанците да докажат дека лидерството го гледаат само во перспективата на интеграција на Македонија во ЕУ.

„Моите најтопли честитки до новата техничка влада на Македонија и нејзиниот премиер, г-дин Таљат Џафери! И покрај ограниченото време и овластувања, оваа влада има предизвик и привилегија да спроведе слободни и фер избори, да ја одржи стабилноста на земјата и еврото. -Атлантскиот курс, и да ја демонстрира својата способност да биде инклузивен и да соработува со сите фактори без политички и етнички разлики“, рече Бегај.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тројца се од Македонија: 19 aлбански репрезентативци…

Кога ќе се погледнат личните карти на…

(Видео) Претседателката ќе чека новата влада да…

Сиљановска ќе почека да се формира новата…

Грчкиот градоначалник поради кој Албанија доби вето…

Уапсениот градоначалник на јужната албанска општина Химара, Фреди…

Васил Стерјовски се сретна со Македонците во…

Претседателот на единствената македонска партија во Албанија,…

Во Албанија одземен нелегално стекнат имот во…

Албанската полициска статистика потврдува дека само во…