Објавено на:

Американец кој невин поминал 48 години во затвор е конечно на слобода

t

Судија од Оклахома ослободи човек кој бил во затвор речиси половина век за убиство во 1974 година, најдолгата погрешно изречена казна издржана во САД. Глин Симонс (70) беше ослободен во јули кога судијата нареди ново судење. Со наредба во вторникот, окружниот судија на Оклахома, Ејми Палумбо, го прогласи Симонс за невин, пренесува Би-Би-Си.

„Овој суд со јасни и убедливи докази утврди дека делото за кое Симонс беше осуден и затворен не е извршено од Симонс. Тоа е лекција за издржливост и истрајност. Не дозволувајте никој да ви каже дека тоа не може да се случи, бидејќи навистина може“, рече таа во пресудата.

Симонс одлежа 48 години, еден месец и 18 дена затвор за убиството на Каролин Сју Роџерс за време на грабеж во продавница за алкохол во предградие на Оклахома Сити. Тоа го прави затвореник со најдолг стаж што е ослободен, според Националниот регистар за ослободување.

Тој имал 22 години кога заедно со обвинетиот, Дон Робертс, биле осудени на смрт во 1975 година. Казните подоцна биле намалени на доживотен затвор поради пресудите на американскиот Врховен суд за смртна казна. Симонс рече дека во моментот на убиството бил во неговата родна држава Луизијана.

Окружниот суд ја ослободи неговата казна во јули, откако утврди дека обвинителите не ги предале сите докази на адвокатите на одбраната, вклучително и дека сведокот идентификувал други осомничени.

Симонс и Робертс биле осудени делумно поради сведочењето на тинејџер кој бил застрелан во задниот дел од главата. Тинејџерот покажал на неколку други мажи за време на полициската истрага. Робертс бил пуштен на условна слобода во 2008 година.

Погрешно осудените лица кои отслужуваат време во Оклахома имаат право на компензација до 175.000 долари. Симонс моментално се бори со рак на црниот дроб, а преку ГоуФундМи собрал илјадници долари за да ги поддржи неговите животни трошоци и хемотерапија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Американец кој невин поминал 48 години во…

Судија од Оклахома ослободи човек кој бил…

Добро утро со Инфомакс: Секогаш има Илиндени,…

Илинден е еден од најголемите македонски празници,…

Македонија малку подобра од Украина: Остануваме “делумно…

Македонија во најновиот извештај на „Фридом хаус“…

Паѓаат како крушки: Уште еден Американец загина…

Стејт департментот ја потврди смртта на американскиот…

Британија ја прославува слободата: Заштитните маски веќе…

Купувачите беа видени како ги фрлаат маските…