Објавено на:

Американскиот Конгрес изгласа почеток на процедурата за импичмент на Бајден

t

Домот предводен од републиканците усвои републиканска резолуција за официјализирање на истрагата за импичмент на претседателот.

Претставничкиот дом на САД, кој е под контрола на републиканците, гласаше во средата за официјализирање на тековната партиска истрага за импичмент за наводната корупција на претседателот Џо Бајден и фрлање влијание. Резолуцијата беше усвоена со 221-212 гласови, строго по партиска линија.

Секој присутен републиканец гласаше за истрагата за импичмент, додека секој демократ гласаше против. Имаше еден демократ отсутен.

Бајден објави изјава во врска со истрагата, велејќи дека републиканците во Претставничкиот дом го трошат своето време на „неоснована политичка трик“ што „не е поддржана со факти“.

Републиканската партија почна да ги истражува наводните злодела на Бајден откако партијата повторно ја презеде контролата врз домот по среднорочните избори во 2020 година, при што истрагата ја водеа Комисијата за надзор на Претставничкиот дом и Судскиот комитет на Претставничкиот дом. Поранешниот претседател на Претставничкиот дом, Кевин Мекарти, објави истрага за импичмент во септември, тврдејќи дека комисиите откриле „култура на корупција“ околу семејството Бајден.

Повикувајќи се на сведочењето на сведоците и досиејата земени од лаптопот на синот на Бајден, Хантер, републиканците тврдат дека семејството Бајден примило околу 24 милиони американски долари како исплати преку школски компании од деловни личности и политичари во Кина, Казахстан, Романија, Русија и Украина додека Бајден бил заменик претседател. Околу 150 од овие трансакции беа означени како „сомнителни“ од Министерството за финансии на САД, според комитетите.

Републиканската партија почна да ги истражува наводните злодела на Бајден откако партијата повторно ја презеде контролата врз домот по среднорочните избори во 2020 година, при што истрагата ја водеа Комисијата за надзор на Претставничкиот дом и Судскиот комитет на Претставничкиот дом. Поранешниот претседател на Претставничкиот дом, Кевин Мекарти, објави истрага за импичмент во септември, тврдејќи дека комисиите откриле „култура на корупција“ околу семејството Бајден.

Повикувајќи се на сведочењето на сведоците и досиејата земени од лаптопот на синот на Бајден, Хантер, републиканците тврдат дека семејството Бајден примило околу 24 милиони американски долари како исплати преку школски компании од деловни личности и политичари во Кина, Казахстан, Романија, Русија и Украина додека Бајден бил заменик претседател. Околу 150 од овие трансакции беа означени како „сомнителни“ од Министерството за финансии на САД, според комитетите.

Со официјализирање на истрагата, републиканците велат дека ќе имаат поголеми истражни овластувања, особено кога станува збор за принудни сведоци да сведочат. Претходно во средата, Хантер Бајден го спротивстави на поканата да сведочи пред сослушувањето зад затворени врати на Комисијата за надзор на Претставничкиот дом и Судскиот комитет на Претставничкиот дом, наведувајќи дека ќе одговара на прашања само на јавна седница.

Таквата сесија би била пренесувана во живо од информативните мрежи и ќе им даде можност на демократите да се занимаваат и да одржуваат говори во одбрана на Бајден. За класифицирани информации, исто така, не можеше да се дискутира на јавна расправа.

Пред гласањето, претседателот на Надзорната комисија Џејмс Комер рече дека „очекуваме да го смениме синот на претседателот, а потоа ќе бидеме повеќе од среќни да имаме јавна расправа“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рама: Косово да прифати сè што се…

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за…

САД го поддржуваат Преспанскиот договор, тоа го…

Елизабет Ален, потсекретарка за јавна дипломатија и…

Слобода или екстрадиција? Денеска ќе се знае…

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска се…

Макрон го покани Путин на „Денот Д“…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон го покани…

Мицотакис повторно предупредува: Ќе имате проблеми со…

Сакам уште еднаш да упатам предупредувачка порака…