Англиската црква реши да им даде благослов на истополовите бракови: “Ова е момент на надеж за Црквата”

t

По два дена расправија со поделби, Англиската црква во четвртокот гласаше да им даде благослов на истополовите парови – но членовите на свештенството можат да изберат да не ги користат молитвите, а црквата ќе ја задржи забраната за истополови бракови.

Гласањето дојде на состанокот на Генералниот синод, управното тело на црквата, каде компромисниот пристап беше опишан на различни начини: како пробив, погрешен компромис или директна грешка.

„Знам дека она што го предложивме како начин да се оди напред не оди ни приближно доволно далеку за многумина, туку премногу далеку за другите“, рече бискупот од Лондон Сара Мулали, кој го надгледуваше развојот на предлозите. Но според него „ова е момент на надеж за Црквата“.

Текстот на усвоениот предлог започнува со остро признание, бидејќи членовите на синодот рекоа дека „жалат и се каат“ за историската штета нанесена на ЛГБТ+ луѓето од страна на Англиската црква, поради тоа што не ги признавала.

Истополовите парови сè уште нема да можат да се венчаат во црквата, но тие можат „да дојдат во црква по граѓански брак или граѓанско партнерство за да се заблагодарат, да му го посветат својот однос на Бога и да добијат Божји благослов“, според мерката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Милевски: Македонија има потенцијал да одигра добар…

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Благоја Милевски…

Хаос во Нотингем: Градот блокиран, три безживотни…

Еден човек е уапсен откако денеска на…

Молотов коктел фрлен врз црква во Бугарија

Груб напад врз црква во Варна. Маж…

Англиската црква реши да им даде благослов…

По два дена расправија со поделби, Англиската…

Британски сеизмолог: Англија ќе се подели на…

Сеизмолог од лондонскиот универзитетски колеџ Стивен Хикс…