Апасиев му одговори на Тачи: Да ми го бричи со зелено џамче

t

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи во вчерашаната дебата на Клан ја критикуваше соработката на албанските партии со партијата Левица. Според него, дискурсот на оваа партија покажува колку е антиалбанска.

Левица не ја прифаќа независноста на Косово. Левица го искина документот на кој што пишуваше на албански јазик, потсетува Тачи.


Потоа додаде дека не се појавува на дискусии во Собранието бидејќи ќе треба да го истепа лидерот на Левица, Димитар Апасиев.

На ова доцна попладнево одговори претседателот на Левица Димитар Апасиев кој му порача на Тачи да му го бричи со зелено џамче.

Се работи за култна реплика од филмот пред дождот снимен во 1994 која гласи „Кажи му да ми го бричи со зелено џамче.“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Светиот апостол и евангелист Јован Споменот на…

Лукаревска: Не е патриотски да се бараат…

Треба да има лидерска средба, но на…

Унгарија предлага ембарго на поморските пратки руска…

Унгарскиот министер за надворешни работи рече дека…

Борел: Храната ќе станува се поскапа

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, уште…