Апелација го укина куќниот притвор за Рашковски и Вељановски

t

Апелациониот суд Скопје во текот на изминатиот ден ги укинал мерките куќен притвор за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски и на поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски.

Како што дознава „МКД“, за Рашковски, за кого веќе почна судењето за сомнителна набавка на софтвер и перење пари, била прифатена понудената гаранција од 192.980 евра во недвижен имот.

Вељаноски веќе првостепено е осуден на шест години и шест месеци затвор за организација на настаните на 27 април 2017.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Таткото на Вања останува во притвор!

Александар Ѓорчевски– таткото на 14-годишната Вањa која…

Продолжен притворот за осомничените за убиството на…

Продолжен притвор од 30 дена добија петмината…

Пресуда: Осуден полицаецот кој лажел за Јане…

Исказите на полицискиот службеник дека Јане Ченто,…

Обвинителството бара 48 часовен притвор за тројца…

Јавниот обвинител до Основниот кривичен суд Скопје…

Скопјaнка го прободела бившиот партнер со ножици,…

Жена осомничена за обид за убиство на…