Апелација го укина куќниот притвор за Рашковски и Вељановски

t

Апелациониот суд Скопје во текот на изминатиот ден ги укинал мерките куќен притвор за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски и на поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски.

Како што дознава „МКД“, за Рашковски, за кого веќе почна судењето за сомнителна набавка на софтвер и перење пари, била прифатена понудената гаранција од 192.980 евра во недвижен имот.


Вељаноски веќе првостепено е осуден на шест години и шест месеци затвор за организација на настаните на 27 април 2017.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Судот ја одби гаранцијата: Зеќири останува во…

Поранешниот владин генерален секретар Мухамед Зеќири денеска…

Судот ја одби жалбата – Мухамед Зекири…

Поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зекири, кој…

Определен 30 дневен притвор за двајца осомничени…

На 22-годишниот А.К. и 19-годишната К.Л, кои…

Адвокатот на Зекири поднесе жалба за определената…

Александар Трајковски, адвокатот на генералниот секретар на…

(Видео) Судот одреди притвор за Зекири: Со…

Судот одреди мерка притвор за се уште…