Објавено на:

Баербок: Сè е подготвено за брза ратификација на членството на Финска и на Шведска во НАТО

t

Шефицата на германската дипломатија Аналена Баербок изјави дека Берлин ги презел сите подготовки за брз процес на ратификација ако Финска и Шведска се одлучат да поднесат барање за членство во НАТО.

-Ако се одлучат да се придружат, можат брзо да се придружат … Мораме да се погрижиме да им дадеме безбедносни гаранции, не смее да има преоден период, сици зони, во кои нивниот статус би бил нејасен, истакна Баербок.

– Таа истакна дека синоќа министрите за надворешни работи на земјите-членки на НАТО на неформалниот состанок во Берлин се согласиле дека не треба да има сиви зони помеѓу пријавата и придружувањето.

– Периодот на ратификација може да потрае и до една година, време кога нордиските земји сè уште не можат да бидат заштитени со членот пет – напад врз еден сојузник е напад врз сите земји-членки на Алијансата. (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина нема да влезе во НАТО без…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја отфрли идејата…

Путин најави одговор за влезот на Финска…

Хелсинки немаше „неволји“ со Москва со години,…

Путин: Западот ќе мора да најде заеднички…

Западните земји ќе мора да најдат заеднички…

Американскиот Конгрес го укина ексклузивното право на…

Конгресот синоќа одобри нацрт-закон според кој претседателот…

Шефот на украинската безбедност го критикува военото…

Алексеј Данилов вели дека ситуацијата е тешка…