Објавено на:

Баербок: Сè е подготвено за брза ратификација на членството на Финска и на Шведска во НАТО

t

Шефицата на германската дипломатија Аналена Баербок изјави дека Берлин ги презел сите подготовки за брз процес на ратификација ако Финска и Шведска се одлучат да поднесат барање за членство во НАТО.

-Ако се одлучат да се придружат, можат брзо да се придружат … Мораме да се погрижиме да им дадеме безбедносни гаранции, не смее да има преоден период, сици зони, во кои нивниот статус би бил нејасен, истакна Баербок.

– Таа истакна дека синоќа министрите за надворешни работи на земјите-членки на НАТО на неформалниот состанок во Берлин се согласиле дека не треба да има сиви зони помеѓу пријавата и придружувањето.

– Периодот на ратификација може да потрае и до една година, време кога нордиските земји сè уште не можат да бидат заштитени со членот пет – напад врз еден сојузник е напад врз сите земји-членки на Алијансата. (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Иранските власти уапсија Швеѓанец обвинет за шпионажа

Иранското Министерство за разузнавање во саботата соопшти…

Повеќе од половина од Србите се против…

Повеќе од половина од српските граѓани кои…

НАТО ги обедини опозицијата и власта: Со…

Собранието денеска на 82. седница со 103…

Апасиев: НАТО води кон тоталитаризам, не кон…

НАТО води кон тоталитаризам наместо кон демократија,…

Ќе има ли кворум? По вчерашниот “амин”…

Собранието денес со почеток во 12 часот,…