Објавено на:

Бајден вети 200 милиони долари за Украина по средбата со Зеленски

t

Американскиот лидер го повика Конгресот да донесе застој „дополнителни средства“ за Киев додека се состана со украинскиот претседател.

Американскиот претседател Џо Бајден вети уште 200 милиони долари итна воена помош за Украина. Тој го даде ова ветување за време на состанокот во Овалната соба со украинскиот претседател Владимир Зеленски во вторникот.

Средбата доаѓа откако минатата недела во американскиот Сенат беше блокиран предлог-законот наменет за обезбедување помош за Киев од 60 милијарди долари, бидејќи републиканците бараа построга контрола на имиграцијата на јужната американска граница во замена за одобрување на помошта за Украина.

Говорејќи пред новинарите по состанокот во вторникот, Бајден инсистираше Конгресот „да го донесе дополнителното финансирање за Украина“ пред да се одмори, додавајќи дека ако тоа не се стори ќе биде „најголемиот божиќен подарок“ за рускиот претседател Владимир Путин.

„Одлуките што ги носиме сега ќе ја одредат иднината во наредните децении, особено во Европа“, рече Бајден.

Најновата помош од 200 милиони долари што ја најави Бајден ќе дојде од Претседателската управа за повлекување (PDA), која и дозволува на администрацијата на Бајден да пренесува оружје од американските резерви без одобрение од Конгресот во случај на вонредна состојба.

Пакетот ќе вклучува муниција за артилериски ракетни системи со голема подвижност (HIMARS), брзи противрадијациони ракети, системи против оклоп, артилериски куршуми, проектили, муниција за уривање, 4 милиони парчиња муниција за мало вооружување, генератори и друга опрема и резервни делови, објави Асошиетед прес, повикувајќи се на американски официјални претставници.

Претходно во текот на денот, Зеленски се состана со пратениците на Капитол Хил за да се заложи за поголема помош поради тековниот конфликт на Киев со Русија. Украинскиот лидер се сретна со претседателот на Претставничкиот дом Мајк Џонсон, како и со голем број други сенатори. Објавувајќи на X (поранешен Твитер), Зеленски рече дека имал „пријателски и искрен разговор“ со лидерите на сенатот.

Меѓутоа, републиканскиот лидер Мич Меконел во вторникот им рече на новинарите дека ќе биде „практично невозможно“ Конгресот да го усвои дополнителниот пакет за финансирање, кој ги вклучува застојот од 60 милијарди долари за Киев, пред Божиќ, велејќи дека тоа треба да се направи како дел од поширок пакет кој вклучува промени во политиката за гранична безбедност.

Во понеделникот, сенаторот од Охајо, Џејмс Дејвид Венс, го нарече патувањето на Зеленски „крајно срамно“, обвинувајќи го украинскиот лидер дека дошол во САД, им „држел предавања“ на Американците и „бара“ повеќе од нивните даночни обврзници.

Молбите на Зеленски да продолжи да тече економската и воената помош доаѓаат во време на шестмесечна контраофанзива против Русија која не даде значителни резултати. Војниците на Киев изгубиле повеќе од 125.000 воен персонал и 6.000 парчиња тешка опрема од почетокот на јуни, според руското Министерство за одбрана.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…

Путин: Америка ја сече гранката на која…

Со воведувањето санкции кон Русија, американските власти…

Бугарија е најголема закана за Македонија –…

Балканските земји се сметаат за непријатели, покажува…

Воздухопловните сили на САД распоредија ловци Ф-22…

Воздухопловните сили на САД распоредија неколку стелт-ловци…

Москва и Вашингтон го осудија атентатот врз…

Рускиот претседател Владимир Путин испрати телеграма до…