Објавено на:

Бајден испраќа воjcка и вoeна опрема во балтичките земји

t

Американскиот претседател Џо Бајден вечерва најави дека ќе испрати дел од американските војници во Европа во балтичките земји – Естонија, Летонија и Литванија.

Како што вечерва потврди за Гласот на Америка висок функционер на американското Министерство за одбрана, станува збор за припадници на воздухопловните сили и армијата на САД кои ќе бидат префрлени оваа недела.

Според неофицијални, но сигурни информации, 800 американски војници ќе бидат префрлени од Италија на Балтикот, 8 борбени авиони Ф-35А ќе бидат префрлени од Германија на неколку источноевропски локации, 20 борбени хеликоптери Апачи ќе бидат префрлени од Германија на Балтикот и уште 12 вакви хеликоптери ќе бидат префрлени од Грција во Полска. Со оглед на фактот дека Русија има околу 150.000 војници на границите на Украина, јасно е дека ова е симболичен потег на администрацијата на Бајден.

„Ова се одбранбени маневри, немаме намера да се бориме со Русите, но ќе ја браниме секоја педа од територијата на земјите-членки на НАТО“, изјави вечерва американскиот претседател Бајден, објави Ројтерс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицкоски се сретна со Зеленски во Лондон:…

Премиерот Мицкоски во Лондон се сретна со…

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Кремљ ги засили мерките за безбедност на…

Безбедноста на претседателот на Русија, Владимир Путин,…

Орбан го претставува планот за решавање на…

Мировниот план на унгарскиот премиер Виктор Орбан…