Објавено на:

Бајден на итен телефонски разговор со европските лидери и НАТО

t

Американскиот претседател Џо Бајден одржа итен телефонски разговор со светски лидери и НАТО – Вклучувајќи ги ОК, Франција, Германија, Италија, Полска, Романија, Канада и ЕУ.

Украинските вооружени сили отворија оган врз самопрогласената Народна Република Доњецк, користејќи минофрлач од 120 милиметри, забранет за договор од Минск.


Дописникот на Спутик ги прикажува бомбардираните предградија на Доњецк.

Граѓаните на Донбас со конвои автобуси и автомобили се евакуираа кон руската граница. Евакуацијата се очекува да продолжи и во текот на ноќта.

Лидерот на самопрогласената Доњецка Народна Република Денис Пушилин изјави дека ситуацијата во Донбас, за жал, води кон војна. „Офанзивата (на Украина) може да започне целосно во секој момент. „Апсолутно се е подготвено за тоа“, изјави Пушилин за телевизијата „Русија 24“.

Портпаролката на министерството за надворешни работи, Марија Захарова обвини дека во Донбас се врши геноцид додека целиот Запад молчи.

Во меѓувреме, Западот обвинува дека зад нападите стои Русија која планира инвазија врз Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина има недостиг на лекари, бројот на…

Неколку дена по руската инвазија, Јарослав Бохак,…

САД отстранија пет екстремистички групи од листата…

САД денеска отстранија пет екстремистички групи од…

Заменик министер од ДНР: Нема размена за…

Заменик министерот на ДНР: Нема размена на…

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

САД ќе остават 100.000 војници во Европа

САД навестуваат дека уште некое време во…