Објавено на:

Бајден на итен телефонски разговор со европските лидери и НАТО

t

Американскиот претседател Џо Бајден одржа итен телефонски разговор со светски лидери и НАТО – Вклучувајќи ги ОК, Франција, Германија, Италија, Полска, Романија, Канада и ЕУ.

Украинските вооружени сили отворија оган врз самопрогласената Народна Република Доњецк, користејќи минофрлач од 120 милиметри, забранет за договор од Минск.

Дописникот на Спутик ги прикажува бомбардираните предградија на Доњецк.

Граѓаните на Донбас со конвои автобуси и автомобили се евакуираа кон руската граница. Евакуацијата се очекува да продолжи и во текот на ноќта.

Лидерот на самопрогласената Доњецка Народна Република Денис Пушилин изјави дека ситуацијата во Донбас, за жал, води кон војна. „Офанзивата (на Украина) може да започне целосно во секој момент. „Апсолутно се е подготвено за тоа“, изјави Пушилин за телевизијата „Русија 24“.

Портпаролката на министерството за надворешни работи, Марија Захарова обвини дека во Донбас се врши геноцид додека целиот Запад молчи.

Во меѓувреме, Западот обвинува дека зад нападите стои Русија која планира инвазија врз Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Анкета: Србите не знаат дали сакаат да…

На евентуален референдум за влез во Европска…

(Видео) Страшно: Воз со етанол излета од…

Товарен воз кој превезувал етанол излета од…

Фон дер Лајен призна: Просперитетот на ЕУ…

Економскиот просперитет и националната безбедност на Европската…

Украинците признаваат: Руските сили постугнаа одреден напредок…

Руските сили постигнаа одреден напредок во Бахмут…

Украина го брани целиот демократски свет, да…

Во Украина на удар се демократијата и…