Објавено на:

Бајден сака да ги поттикне Кина и другите нации да ги намалат емисиите на гасови, поради високите цени на бензинот

t

Претседателот Џо Бајден во петок ќе ја повика Кина и другите индустриски развиени земји да ги намалат емисиите на стакленички гасови кога ќе биде домаќин на меѓународениот состанок за климата.

Бајден, кој се залагаше за поголемо производство на нафта за да се намалат цените на бензинот, ќе биде домаќин на виртуелен состанок на некои од најголемите светски економии на кој ќе ги притисне да усвојат амбициозни цели за возила со нулта емисија и чистење на транспортот.

Учесниците ги вклучуваат Кина, Германија, Саудиска Арабија, Обединетото Кралство, Египет, Европската унија и други нации. Кинескиот претседател, Си Џинпинг нема да присуствува на состанокот. Наместо тоа, Кина ќе биде претставена од нејзиниот претставник за климата, Ксие Женхуа.

Состанокот во петок ќе биде најголемиот собир на светските лидери за климатските промени пред ноемвриската глобална климатска конференција позната како COP27 што ќе се одржи во Шарм ел Шеик, Египет.

Конференцијата е позната како Форум на големи економии за енергија и клима, а започна под претседателот Барак Обама во 2009 година.

Белата куќа соопшти дека состанокот е „продолжение на напорите на претседателот да ги искористи сите лостови за справување со глобалната климатска криза“.

Официјални лица рекоа дека Бајден ќе ја искористи можноста да ги поттикне своите колеги да преземат дополнителни напори за намалување на емисиите на стакленички гасови.

Тој, исто така, ќе ги покани другите земји да се приклучат на неговата најавена цел дека до 2030 година, половина од возилата што се продаваат во САД ќе бидат електрични со батерии, електрични со горивни ќелии или хибрид, истакнаа официјални лица.

Но, руската инвазија на Украина ги надмина климатските цели на Бајден со зголемување на цената на бензинот.

Соочувајќи се со политички притисок да ги стави цените под контрола во среднорочната изборна година, демократскиот претседател ги повика американските преработувачи на нафта да произведуваат повеќе гориво.

Бајден, исто така, се очекува да ја посети Саудиска Арабија следниот месец. Белата куќа неодамна го пофали кралството откако ОПЕК + објави дека ќе пумпа повеќе нафта за да го зголеми глобалното снабдување.

Високи претставници на администрацијата рекоа дека состанокот во петок е шанса за најголемите светски економии да ја повторат својата посветеност на климата во услови на превирања предизвикани од инвазијата на Украина.

„Овие активности се уште поитни по натамошната руска инвазија на Украина, која ги наруши цените на енергијата, ги оптоварува економиите со зголемените цени и им се закани на ранливите заедници со сериозен недостиг на храна“, рече висок претставник на администрацијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борел: Американскиот „одбранбен штит“ над Европа наскоро…

Американскиот „одбранбен штит“ над Европа наскоро би…

Лавров во Кина: Ја продолжуваме борбата против…

Русија и Кина ќе ја продолжат соработката…

Грците и Бугарите живеат најскромно од цела…

По десет години „финансиско чистилиште“, Грците конечно…

Зеленски: Украина ќе ја изгуби војната против…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина…

(Видео)  Јакимовски: Враќање на достоинството на македонскиот…

Како претседател ќе се залагам за јакнење…