Објавено на:

Бајден се пишмани: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

t

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно доколку Русија ја нападне Украина, соопшти Белата куќа.

Бајден, исто така, му рекол на Зеленски дека САД испитуваат дополнителна макроекономска поддршка за да и помогнат на економијата на Украина поради притисокот поради акумулацијата на руски војници, се додава во соопштението, пренесува Ројтерс.

Претходно, украинскиот претседател објави дека во телефонски разговор со американскиот претседател Џозеф Бајден разговарал за деескалација на ситуацијата и за можноста за финансиска помош на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Србија изработен просторен план за гасна…

Во Србија е изработен и ставен на…

Грчки овци изеле околу 100 килограми медицински…

Стадо овци изеле речиси 100 килограми канабис…

Азербејџан и се извини на Русија за…

Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев му се…

Приведен дилер од тетовско, при претрес пронајдена…

На 20.09.2023 во 18.50 часот во тетовско…

Маските се враќаат во Македонија, комисијата за…

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок…