Објавено на:

Бајден удри по Маск: Твитер шири лаги во светот!

t

Американскиот претседател Џозеф Бајден ги критикуваше Твитер и Елон Маск и рече дека милијардерот купил влијателна платформа која „шири лаги низ светот“.

„Елон Маск ја контролира опремата што шири лаги низ светот. Нема повеќе уредници во Америка“, рече Бајден во петокот за време на настанот за собирање средства на Демократската партија во Розмонт, во близина на Чикаго, според Си-Ен-Ен.

Неговата изјава уследи по веста дека Твитер вчера отпушти илјадници работници, 50 отсто од својата работна сила, во обид за намалување на трошоците што потенцијално може да го промени начинот на кој работи една од највлијателните светски платформи, само една недела откако Маск ја купи.

Преземањето беше проследено со извештаи за пораст на расистички коментари и говор на омраза на платформата, при што неколку големи огласувачи ги прекинаа кампањите на Твитер во последните денови, според американската телевизија.

Портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, изјави за новинарите дека Бајден „отворено зборувал за важноста на платформите на социјалните медиуми да продолжат да преземаат чекори за намалување на говорот на омраза и дезинформациите“, според Си-Ен-Ен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Толку од слободата на говор? Твитер им…

Профилите на „Твитер“ што припаѓаат на неколку…

(Фото) Маск ги претвори канцелариите на вработените…

Поранешен вработен во „Твитер“ изјави дека новиот…

Маск ги стави вработените во Твитер во…

Новиот сопственик на „Твитер“, Елон Маск, ги…

Зукерберг го “следи” Маск: Мета отпушта илјадници…

Компанијата „Мета платформс“ од денеска почнува со…

Бајден удри по Маск: Твитер шири лаги…

Американскиот претседател Џозеф Бајден ги критикуваше Твитер…