Објавено на:

Бајден ќе и нареди на американската војска да изгради пристаниште во Газа за хуманитарна помош

t

Американскиот претседател Џозеф Бајден вечерва ќе му соопшти на Конгресот дека ќе и нареди на американската војска да изгради пристаниште во Газа за транспорт на хуманитарна помош по морски пат до опколената палестинска територија.

„Вечерва, претседателот во своето обраќање за состојбата на нацијата ќе каже дека ќе и нареди на американската војска да спроведе итна мисија за воспоставување пристаниште во Газа“, изјави за новинарите неименуван висок американски функционер.

Бајден ќе одржи традиционален претседателски говор сред кампањата за претседателските избори закажани за крајот на годината, на кои се очекува тој да биде кандидат на демократите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија испраќа 900 тони хуманитарна помош за…

Владата на Република Србија денеска испрати втор…

Белгиската телевизија го прекина настапот на Израел…

Белгиската телевизија VRT престана да го емитува…

Бајден: Ќе ја прекинеме испораката на оружје…

Американскиот претседател Џозеф Бајден во средата за…

Борел: Во Газа се оствари најстрашното сценарио…

Според шефицата на Светската програма за храна…

Израелско воено радио: Армијата почна да ги…

Израелската армија (ИДФ) почна да ги евакуира…