Бегај: Сите држави да го признаат Косово како неповратна реалност

t

Албанскиот претседател Бајрам Бегај во обраќањето пред дипломатскиот кор во Тирана ги повика земјите кои не го признале Косово да го сторат тоа, како неповратна реалност и истакна дека нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина треба да доведе до меѓусебно признавање.
„Албанија го поддржува интегритетот и суверенитетот на Косово, како и неговата евроатлантска интеграција. Ја поздравувам одлуката на ЕУ за либерализација на визите за граѓаните на Косово. За амбасадорите на земјите кои се уште не го признале Косово, сакам да повторам барањето да го направат тоа, бидејќи Косово е неповратна реалност. Ја користам можноста да ја повторам нашата поддршка дијалогот меѓу Косово и Србија да биде отворен и да напредува, нормализирањето на односите да доведе до меѓусебно признавање“, рече тој.

Бегај рече дека сака белгиското и унгарското претседателство со Советот на Европската унија, како и Малтешкото претседателство со ОЕБС, да обрнат внимание на регионот на Западен Балкан во функција на духот на соработка и дијалог што преовладува.

Како што вели, за Албанците во регионот членството во ЕУ е прашање од национален интерес.

„Албанскиот фактор придонесе и ќе продолжи да придонесува за мирот и безбедноста во регионот“, подвлече тој.

Тој посочи дека настаните во Бањска на 24 септември покажуваат дека ситуацијата меѓу Косово и Србија може да има сериозни последици за регионот и Европа и во тој контекст додаде дека „решавањето на косовско-српските спорови не е само политичко прашање. но и безбедносно прашање за регионот и Европа“, пишува Албанската пошта.

Зборувајќи за состојбите во регионот, Бегај вели дека ситуацијата во Босна и Херцеговина е „деликатна“ и бара внимание бидејќи, како што додава, се уште има политички актери кои не се одвоиле од конфликтното минато.

„Кон овие ситуации се додаваат драматичните случувања во другите земји. Потенцијални ризици и закани поврзани со: насилен екстремизам, илегална имиграција, економска криза, криза со храна, енергетска криза, предизвици на сајбер напади, контрола на вештачката интелигенција, последици од пандемија и климатски промени се прашања со кои треба да се соочиме и кои бараат посветеност и решенија“, вели тој.

Тој наведува дека предизвиците и надежите се и глобални и регионални.

„Соочени сме со кризи и закани. Тие се по природа разновидни и често се тесно испреплетени“, рече тој.

Според него, кризите и заканите „наидуваат на израз во одложувањето, а често и во неуспехот на дијалогот, во нападот на демократските принципи на владеење и во создавањето дијаметрално спротивни дискурси и акции“.

Бегај, говорејќи за војната во Украина, нагласи дека Албанија ја поддржува Украина во нејзината борба за заштита на територијалниот интегритет и суверенитет.

„Терористичкиот напад на Хамас врз Израел повторно го разгори конфликтот, влошувајќи ја безбедносната ситуација на Блискиот исток. Ние го поддржуваме решавањето на конфликтот и започнувањето на разговори за изнаоѓање решение со две држави, во мир и меѓусебна соработка“, рече Бегај. .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ откри измама со ИПАРД фондовите во…

Средства во износ од 33 милиони евра…

(Видео) Ново видео од пцовките на Даку…

По обидот за извинување од страна на…

Сите градови во Црна Гора добија струја,…

Струјата, по масовниот прекин, постепено се враќа…

УЕФА најави казни за здруженото скандирање „У*иј…

Како што беше објавено на веб-страницата на…

Најголемото хрватско знаме во светот ќе се…

Најголемото хрватско знаме во светот пристигна и…