Објавено на:

Белата Куќа испраќа дополнителна вoeна помош во Украина

t

Белата куќа подготви нов пакет воена помош за Украина, објави NBC News, повикувајќи се на неименувани извори.
Како што се прецизира, станува збор за дополнителен пакет помош за веќе постоечката транша, чија испорака во Киев е во тек.
Американската телевизија наведува и дека веќе се слушнале изјави од Киев, кои се надеваат дека оваа транша помош ќе ја одобри американската администрација во блиска иднина.
Во исто време, „Ен-Би-Си“ тврди дека Вашингтон ја разгледува можноста за отворање на прашањето за намалување на американското воено присуство во Источна Европа во преговорите со Русија, како и за вкупниот број воени маневри што во моментов ги спроведуваат двете земји.
„Разговорите би можеле да се однесуваат на бројот на воени вежби спроведени од двете земји, бројот на американски војници распоредени во балтичките земји и Полска, но и предупредувања за трансфер на руски сили и ракети Искандер на руска територија во Калининград“, објави телевизијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Републиканците најавија гласање на импичмент за Бајден

Републиканците во Претставничкиот дом на САД во…

Јакимовски за тушот од О’Брајан за Мицкоски:…

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, на Фејсбук…

Северна Кореја отфрли разговори со „дволичните“ САД

Пјонгјанг ја отфрли понудата за продолжување на…

Унгарија не поддржува почеток на преговори за…

Унгарија нема да го поддржи предлогот на…

Зeленски: Украина можеби никогаш нема да влезе…

Членовите на алијансата предводена од САД во…