Бендевска: КСЗД поднесе барање за поведување прекршочна постапка за министерство за правда и Тупанчески

t

Во петокот комисијата за спречување и заштита од дискриминација поднесе барање за покренување прекршочна постапка против министерството за правда, претставувано од актуелниот министер Никола Тупанчески и барање за поведување на прекршочна постапка против здружението културен центар „Иван Михаилов“ од Битола претставувано од претседателот Љупчо Георгиевски“, рече претседателката на комисијата за заштита од дискриминација Весна Бендевска во вечерашното гостување во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа Телевизија.

Бендевска посочи дека во случајот со бугарскиот клуб во Битола со име „Ванчо Михајлов“ комисијата утврдила дека има не извршување на законски надлежности.

Во овој случај нашата комисија при носењето на своето мислење утврди дека не извршвуање на законски надлежности од страна на МП, ЦР кои биле должни да констатираат дека постои фирма во сред центар на Битола испишан на табла туѓ јазик што го носи името на клубот што е спротивно на закон, рече Бендевска.

Таа додаде дека во мислењето комисијата ги наведува сите можни закони кои се прекрши како и меѓународни инструменти кои Република Македонија ги има ратификувано и се дел од уставниот поредок.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Какви бруки: Македонија ќе ја убедува Унгарија…

Ново барање за екстрадиција на експремиерот Никола…

Левица: Двојазичните униформи се очаен обид за…

Реагираат од Левица: Минатата недела, противуставно и…

И без војна ќе се обединат: Поранешниот…

Патувањето на Ма доаѓа во време на…

ЌЕ ДУВА ВЕТЕР СО БРЗИНА НАД 80…

Во Скопје, како што информираат од Управата…

Кина: Никогаш не треба да се започне…

Официјален Пекинг реагираше на одлуката на Русија…