Објавено на:

Бербок: Германија не може да прифати Кина да воспостави поблиски односи со Русија

t

Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок денеска изјави дека Германија не може да прифати Кина да воспоставува сѐ поблиски односи со Русија, која, како што наведе, води нелегална војна против Украина.

„Ако Кина отворено продолжи да воспоставува сè посилно партнерство со Русија, која води нелегална војна против Украина, … не можеме да го прифатиме тоа“, рече Бербок по состанокот на министрите за надворешни работи на Г7 во Капри, Италија.

Бербок ја повика Кина да го искористи своето влијание врз рускиот претседател Владимир Путин за да го запре нападот врз Украина, пренесе Ројтерс, пренесува Танјуг.

Министрите за надворешни работи на Г7 објавија, по тридневниот состанок во Капри, дека се решени „да ги зајакнат капацитетите на украинската воздушна одбрана со цел да се спасат животи и да се заштити клучната инфраструктура“. Украина беше меѓу главните теми на состанокот во Капри.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин изрази сочувство, Ердоган вети дека ќе…

Рускиот претседател Владимир Путин упати сочувство до…

Руски експерт открива: Постојат две можности за…

Авионската несреќа во која загина иранскиот претседател…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

„Вашингтон пост“: Русија демонстрира воена и економска…

И покрај очекувањата на Западот, Русија успеа…

Макрон го покани Путин на „Денот Д“…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон го покани…