Бигорски со апел до верниците да не користат телефони за време на богослужбата – Ова е причината

t

Во пресрет на Христовото Воскресение, најголемата радост која му се случува на човечкиот род, свештената Бигорска обител испраќа апел до сите верници кои вечерва ќе земат удел во Пасхалната богослужба, да се воздржат од користење на мобилни телефони за време на службата.

– Сликањето со мобилни телефони го уништува молитвениот амбиент и ја одзема духовната димензија на богослужбата, претворајќи ја во евтина атракција, подобна на световните настани и манифестации. Затоа во тој контекст, би ви биле благодарни доколку и самите ја согледате штетноста на оваа, во последно време доста актуелна навика и во иднина ја отфрлите, стои во апелот.
На тој начин, се додава и вие ќе имате поголема полза од богослужбата, а и на верните околу вас ќе им овозможите со поголем мир молитвено да учествуваат во неа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украински „бандити“ упаднаа во христијански манастир

Еден од бандитите му скршил вилица на…

Затворена руската црква во Софија: Верници положија…

Верници вчера се собраа во дворот на…

Илјадници верници во Атина чекаат да ја…

Илјадници верници во Атина, кои пристигнаа од…

Дрога и телефони пронајдени при претрес во…

Министерството за внтарешни работи соопшти дека при…

Со 1,5 милиони денари ќе се заштитува…

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска информира…