Бил Гејтс, Илон Маск и Марк Цукерберг на состанок во Вашингтон за иднината на регулирањето на вештачката интелегенција

t

Највлијателните личности во технолошката индустрија поитаа на состанок со законодавците откако Сенатот на САД почна да се спрема за нацрт закони за регулирање на брзорастечката индустрија на вештачката интелегенција.

Помеѓу тие што лично ќе пристуствуваат се директорите на Антропик, Гугл, ИБМ, Мета, Мајкрософт, Енвидиа, ОпенАИ, Палантир и Х (претходно попозната како Твитер). Листата на гости ги вклучуваат Бил Гејтс, Ерик Шмит, Илон Маск, Марк Цукерберг, кои заедно со водечките лица на забавната индустрија, групите за граѓански права и разни работнички организации ќе дискутираат за законите за регулација на вештачката интелегенција.

Состанокот денес се очекува да биде прв од деветте сесии кои ќе ги води лидерот на мнозинството во Сенатот Чак Шумер, кој се заложи да поднесе закони кои ќе го регулираат секторот со вештачка интелегенција во досега невиден обемен обид за регулација, без преседан во конграсната историја на САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нов бисер од Елон Маск за тоа…

Постои една стара изрека, рече Маск -…

Маск за офанзивата на Украина: Толку многу…

Американскиот бизнисмен Илон Маск на својата мрежа…

Бил Гејтс, Илон Маск и Марк Цукерберг…

Највлијателните личности во технолошката индустрија поитаа на…

Украинците гневни, Маск со “скандалозен” твит: Крим…

Извршниот директор на SpaceX и Tesla, Илон…

Бил Гејтс се огласи на Твитер: Јас…

Деви Шридар е американски истражувач за јавно…