Објавено на:

Бомбардерите „Б-1Б“ на американските воздухопловни сили пристигнаа во базата Инџирлик во Турцијa

t

Два американски бомбардери „Б-1Б Лансер“ извршија рутинска мисија за обука, означена како Работна група бомбардери 24-2, летајќи од воздухопловната база Морон, Шпанија, до воздухопловната база Инџирлик, Турција, поттикнувајќи клучна соработка во услови на регионална тензии.

Воздухопловните сили во соопштението информираа дека за време на мисијата, американскиот авион беспрекорно се интегрирал со турските борбени авиони, покажувајќи ја силата на билатералните воени партнерства, пренесува „defence-blog“.

По пристигнувањето во Инџирлик, американските бомбардери треба да се вклучат во дополнителни активности за обука во соработка со турските сили.

Полковникот Кевин Лорд, командант на крилото на 39. воздухопловна база, изрази благодарност до турските домаќини за нивната клучна улога во олеснувањето на оваа суштинска можност за обука, истакнувајќи ја трајната посветеност на регионалната безбедност и стабилност споделена меѓу САД и Турција.

Европската команда на САД, воздухопловните сили на САД во Европа и официјални лица од крилото на 39-та воздухопловна база го истакнаа значењето на заедничките напори со турското Министерство за одбрана, нагласувајќи ја улогата на билатералната обука во промовирањето на соработката и колективната одбрана во регионот.

Работната група „Бомбардер 24-2“ е дел од Глобалната вежба од големи размери 2024, сеопфатна иницијатива за обука чија цел е подобрување на интероперабилноста и меѓусебното разбирање меѓу сојузниците и партнерите за ефикасно справување со заедничките безбедносни предизвици.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицотакис постави црвени линии за соседите: Македонија…

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за грчкиот…

Путин изрази сочувство, Ердоган вети дека ќе…

Рускиот претседател Владимир Путин упати сочувство до…

(Анкета) Србија е најголем сојузник на Македонија,…

За најголем сојузник на Македонија нашите граѓани…

Лекувањето во странство нѐ чинело пет милиони…

Намалување на бројот на барања за лекување…

Министерството за правда ѝ се заблагодари на…

Министерството за правда и министерот Кренар Лога…