Објавено на:

БОМБА од пензиониран генерал: Турција да стави вето на проширувањето на НАТО за следните 20 години

t

Турција треба да стави вето на проширувањето на НАТО во следните 20 години – пензиониран генерал

Турција треба целосно да ја искористи историската можност дадена од кандидатурите на Финска и Шведска за влез во НАТО, рече пензионираниот турски бригаден генерал Наим Бабуроглу.


Благодарение на своето право на вето, Турција сега доби стратешка картичка, која мора да се искористи за да се увери дека не само Хелсинки и Стокхолм, туку и сите членки на НАТО, ПКК ќе ја означат како терористичка организација, рече Бабуроглу за турски медиум.

„Кој има најголем интерес Шведска и Финска да бидат во НАТО? Тоа се САД затоа што сакаат да ја опкружат Русија од северниот дел на Балтикот. Затоа… Турција треба да разговара за ова прашање на прво место со САД“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рама потврди: Дел од новото пристаниште во…

Албанскиот премиер Еди Рама потврди дека дел…

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги…

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели…

Турците се пофалија: “Бајрактар” успешно лансираше ракета…

Ударното беспилотно летало (БПЛА) на турското производство…

Ердоган: Ќе ја направам турската војска број…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вети дека…

Заменикот МНР на Русија: Само болни луѓе…

Русија се надева на „разумно решение“ на…