Објавено на:

Борел: Во Газа се оствари најстрашното сценарио со гладот

t

Според шефицата на Светската програма за храна (ВФП), Синди Мекејн, во Газа се оствари сценариото од кое најмногу стравуваме – има целосен глад на северот и тој се шири кон југот, соопшти денеска високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел.

– Досега неисполнетите барања на меѓународната заедница мора да се исполнат: Резолуцијата 2728 мора да се спроведе целосно и веднаш. Итно е потребен прекин на огнот, за да се ослободат заложниците и да им се олесни состојбата на оние кои гладуваат, наведе Борел на Икс.

Тој нагласи дека недвосмислено го осудува лансирањето ракети од страна на Хамас и Исламски џихад кон израелската област Керем Шалом.

– Израел се уште има целосна обврска да одобри целосен, безбеден, брз и непречен пристап до хуманитарна помош на оние на кои им е потребна. Заедно со комесарот (за управување со кризи) Јанез Ленарчич ја поздравуваме незаменливата работа спроведена од страна на УНРВА и сите агенции на ОН, додаде Борел во објавата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина и Молдавија ги почнуваат пристапните преговори…

Амбасадорите на земјите-членки на Европската Унија постигнаа…

(Видео) Арсовски: ЕУ нема да пропадне без…

Целосно се во право оние кои се…

(Во живо) Сиљановска: Го поздравувам почетокот на…

Многу сум задоволна од денешниот ден, постојано…

Машала: Еве колкава плата имаат европратениците

Сите пратеници во Европскиот парламент имаат иста…

Граѓаните од 21 земја членка на ЕУ…

Со денешното гласање во 21 земја членка…