Објавено на:

Борел: ЕУ нема докази дека Кина и испорачува оружје на Русија

t

Европската унија нема докази за испораките на кинеско оружје за Русија, изјави шефот за надворешна политика на ЕУ Жозеп Борел на форумот во Сингапур, пренесе ТАСС. 

„Кина се обврза да не испорачува оружје [на Русија] и немаме докази дека тоа се случува“, рече тој, одговарајќи на прашања од учесниците на форумот Шангри-Ла дијалог. „Но, не постои јасна граница меѓу оружјето и неоружјето, бидејќи има работи што можат да бидат со двојна употреба“, вели Борел.

Сепак, Борел тврдеше дека компонентите направени во западните земји, вклучувајќи ги САД, Европа и Велика Британија, може да се користат во производството на руска воена опрема.

„Но, проблемот не е само Кина“, објасни тој.

Пекинг претходно истакна дека префрлањето на вината од Вашингтон за разгорување на украинскиот конфликт нема да ја реши актуелната криза. Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венбин ги отфрли обвинувањата дека Кина и доставува оружје на Русија.

„Кина отсекогаш се справувала со извозот на воени производи на внимателен и одговорен начин и строго го контролира извозот на артикли за двојна употреба“, нагласи Венбин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Украина подготвувала атентат на Путин

Обидот за убиство на рускиот претседател Владимир…

Речиси 10% од граѓаните на ЕУ не…

Скоро 10 отсто од граѓаните на Европската…

(Видео) Авион се урна во Подмосковље –…

Авионот „Сухој Суперџет“ се урна во Подмосковље…

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Кина до НАТО: Добро размислете што правите…

Кина го советува НАТО да размисли за…