Објавено на:

Бориславова тврди: Бугарија оваа недела ќе има редовна влада

t

Ова е конечната верзија на кабинетот Денков-Габриел, која ја договорија ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС. Овој состав е многу добар чекор напред за земјата, мора да реши доста кризи и задачи. Колку побрзо работи, толку подобро. Ужасно сум задоволна што Атанас Славов прифати да биде министер за правда. Поканата дојде лично од Кирил Петков, договорена е со академик Денков. Нема доверба меѓу двете парламентарни сили, но овој кабинет мора да почне со работа. Оваа недела ќе имаме редовен кабинет. Ова го изјави за „На фокус“ ​​поранешната пратеничка на ПП-ДБ, Лена Бориславова која тврди дека Бугарија неделава ќе добие редовна влада.

„Борисов има право да одлучи што ќе прави со сопствениот имунитет. Го повикуваме доброволно да се откаже од него, но го земаме предвид фактот дека имунитетите не се даваат само така. Тие се даваат со причина – за политички притисок. Затоа, кога лицето одбива да го даде, тогаш нашата улога е да поминеме низ собраниска процедура“, коментира Бориславова. А говорот на Радев при примопредавањето на мандатот го дефинира како „тажно однесување“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија е најнесреќната нација во ЕУ

Истражувањето покажа дека задоволството од животот е…

Комитетот за елиминација на расна дискриминација при…

Комитетот за елиминација на расна дискриминација при…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

Бугарски новинар: Следува крај на војната и…

Станува јасно дека украинскиот конфликт е веќе…

Претседателот на Бугарија стави вето на испораката…

Киев требаше да добие стари оклопни транспортери…