Објавено на:

Борисов: ГЕРБ го отвори европскиот пат за Македонија и покрај одвратното однесување на некои луѓе таму

t

Поранешниот бугарски премиер и лидер на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов денеска на прес-конференција ги коментирал протестите во Македонија пред Владата против францускиот предлог. Тој смета дека во Македонија има говор на омраза.

„Навистина се надевам дека денес, и покрај говорот на омразата, и покрај одвратното однесување на некои луѓе во Северна Македонија, ќе се донесе одлука и ќе им биде отворен патот на нашите соседи. Но овој пат опозицијата во Бугарија го отвори патот и со Договорот за добрососедство и со одлуката во Парламентот. И тоа го знаат сите наши евроатлантски партнери. За начинот на кој се однесуваа кон руските дипломати, ние повторно ги поддржавме во целост“, рекол Борисов од седиштето на ГЕРБ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петков пријатно изненаден од номинацијата на Марија…

Се зголемуваат шансите за формирање на влада…

Бугарија не знае дали сака “на исток…

Ако коалицијата ПП-ДБ владее со ГЕРБ, „Преродба“…

Петков ја сруши надежта на Бугарите: Не…

За време на нашите разговори со ГЕРБ…

Последна шанса за влада: ГЕРБ и ПП…

Двете партии со најголем број пратеници во…

Бугарите ќе имаат “ротирачки” претседател на Собрание:…

ГЕРБ го прифаќа предлогот на „Демократска Бугарија”…