Борис Џонсон во посета на Украина: Путин да се повлече од работ на инвазија

t

Борис Џонсон утре ќе ја посети Украина во знак на поддршка за земјата – откако го предупреди Владимир Путин „да се повлече од работ на инвазијата“.

Даунинг стрит потврди дека премиерот ќе ги заобиколи забелешките од извештајот на Сју Греј Партигејт патувајќи во Киев на разговори со претседателот Володимир Зеленски во вторник.

Тоа патување, направено со министерката за надворешни работи Лиз Трас, ќе се случи по очекуваниот телефонски повик со Путин денеска, додека десетици илјади руски војници ја задржуваат својата позиција блиску до границата со Украина.

Стравувањата од неизбежен руски упад во Украина се зголемија во последниве денови, и покрај негирањата од Москва и молбите од Зеленски да избегне поттикнување „паника“ поради военото трупање на границата.

Г-дин Џонсон денеска рече дека ќе повтори дека на инвазијата ќе им биде „огорчен и крвав отпор“ од силите на Киев – како и дека ќе има големи последици на меѓународно ниво.

Говорејќи пред новинарите во Есекс утрово, г-дин Џонсон рече: „Она што ќе му го кажам на претседателот Путин, како што кажав претходно, е дека мислам дека навистина сите треба да се повлечеме од работ.

„Мислам дека Русија треба да се повлече од работ. Мислам дека инвазијата на Украина, каков било упад во Украина надвор од територијата што Русија веќе ја презеде во 2014 година, ќе биде апсолутна катастрофа за светот, а пред се ќе биде катастрофа за Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе ви се слоши: Светска банка пресмета…

Цената на обновата на Украина од руската…

Нов исклучок за Украина: Првпат ММФ ѝ…

Украина ќе добие финансиска поддршка (кредит) од…

Медведев го смрзна светот: Ова води до…

Испораките на странско оружје за Украина водат…

Зеленски со зборовите на Путин: Ќе возвратиме…

Украина ќе возврати на сите руски напади,…

(Фото) Ова се двете жени кои соборија…

Жените војници на Црноморската флота Марина Фалеева…