Објавено на:

Борис Џонсон предупредува: Путин е подготвен за целосна инвазија на Украина

t

Обединетото Кралство ќе ја казнува Русија со „првиот налет“ на економски санкции, соопшти Борис Џонсон предупредувајќи дека Владимир Путин е подготвен за „целосна инвазија на Украина“.

Говорејќи по состанокот на владиниот итен комитет КОБРА, кој започна во 6.30 часот, премиерот предупреди дека рускиот претседател има за цел „прегазување, потчинување на независна, суверена европска земја“.


Путин во понеделникот вечерта ги призна двете сепаратистички области во источна Украина како независни држави и им нареди на руските сили да извршуваат „мировни“ должности во регионите Доњецк и Луганск.

Премиерот рече дека Русија и Путин сега „очигледно“ го нарушиле украинскиот суверенитет.

„Тој испрати војници, го прекрши меѓународното право, ги отфрли договорите од Минск и го раскина договорот од Будимпешта во 1994 година со кој се гарантира дека територијалниот интегритет на Украина ќе се почитува“, рече тој.

„Тој целосно го искина меѓународното право и веднаш ќе воведеме пакет економски санкции, што мислам дека неговиот народ би го очекувал.

„Наменети не само кон ентитети во Донбас, Луганск и Доњестк, туку и кон самата Русија насочени кон руските економски интереси колку што можеме“.

Џонсон треба да изнесе дополнителни детали за санкциите на ОК во Долниот дом подоцна во вторник.

Секретарот за здравство Саџид Џавид претходно изјави за Скај њуз дека инвазијата на Украина „започнала“ и дека Европејците „се будат во многу мрачен ден“, бидејќи тенкови и оклопни возила биле забележани во текот на ноќта во близина на Доњецк.

„Јасно е од она што веќе го видовме и дознавме денес дека Русите и претседателот Путин одлучија да го нападнат суверенитетот на Украина и нејзиниот територијален интегритет“, рече Џавид за Кеј Барли.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хаос во Приштина: Дојава за бомба во…

Дојави за бомба во зградата на Ректоратот…

Русија, Србија, Грција, Бугарија со различни желби:…

Твитерџијата "Демир" ги објави желбите и ставовите…

Слично на членот 5 во НАТО: ЕУ…

Шефот на ЕУ дипломатијата потврди дека доколку…

Димовски распали по Шарената револуција: Се што…

Поранешниот пратеник во македонското Собрание, Илија Димовски,…

Захарова: Нека влезат Финска и Шведска во…

Соединетите Американски Држави, принудувајќи ги Финска и…