Објавено на:

Бразилскиот претседател ја советува Украина: Откажете се од Крим

t

Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва предложи Украина да и го отстапи полуостровот Крим на Русија за да стави крај на војната, нагласувајќи дека украинскиот претседател Володимир Зеленски „не може да бара сè“.

– Шефот на руската држава Владимир Путин не може да ја заземе територијата на Украина. Веројатно може да се разговара за прашањето за Крим, тој треба да ги преиспита работите. Ниту Зеленски не може да бара сè … На светот му треба смиреност … Мора да најдеме решение, истакна Лула.

На крајот на јануари Лула излезе со сè уште нејасен предлог за посредување во конфликтот во Украина од страна на група земји. Следната недела бразилскиот претседател треба да му го претстави својот проект на кинескиот колега Си Џинпинг во Пекинг.

Шефот на бразилската држава изјави дека е „уверен“ во шансите за успех на овој проект и се надева дека оваа група на земји ќе се формира по неговото враќање од Кина.

Главниот советник за надворешна политика на Лула, Селсо Аморим, на крајот на март во Москва се состана со Владимир Путин и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров, кој се очекува да пристигне во Бразил на 17 април.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Камала Харис најави нова помош за Украина…

Потпретседателката на САД, Камала Харис денеска најави…

Украина и Молдавија ги почнуваат пристапните преговори…

Амбасадорите на земјите-членки на Европската Унија постигнаа…

Предлозите на Путин за мир во Украина…

Лидерите на Г7 не разговараа за предлозите…

Володин: Конференцијата во Швајцарија нема никаква смисла,…

Одреден број пратеници на украинската Врховна рада…

Германија ѝ испрати на Украина нова воена…

Германија денеска испрати уште еден пакет воена…