Брзо возење, недавање предност на пешаци, возење без возачка: МВР изрече 279 санкции само во Скопје

t

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (31.01.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 279 мерки, меѓу кои за недавање првенство на минување на пешаци 110, непочитување на брзината на движење 30 санкции, 14 мерки за возење без возачка дозвола, 46 санкции за прекршоци што ги чинат пешаците.

Изречени се осум санкции за зборување на мобилен телефон, две мерки за неносење на сигурносен појас и две санкции за управување под дејство на алкохол.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петровска ги предизвика ВМРО-ДПМНЕ и МВР: Отворете…

Добро утро послушници од ДПМНЕ. Еве веќе…

СДСМ: Петто убиство откако Тошковски е министер,…

Состојбата со убиствата станува алармантна, а безбедноста…

(Видео) Три хеликоптери, 100 припадници на АРМ…

Два армиски хеликоптери, еден хеликоптер на МВР…

Никој не го натерал починатото момче да…

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан…

(Видео) Хеликоптерот на МВР исфрли 48 тони…

Денеска (11.07.2024) од раните утрински часови хеликоптер…