Британија во шok: Министерот за здравство тврди дека голем број од евидентираните починати од Koвид не мора да значи дека починале од вирусот

t

Дневно пријавените бројки на смртни случаи од Ковид се превисоки затоа што луѓето умираат од состојби кои не се поврзани со вирусот откако биле позитивно тестирани, посочи британскиот министер за здравство Саџид Џавид, пренесува Телеграф.

Во средата, во Британија беа пријавени 359 смртни случаи, но министерот за здравство рече дека во бројките се вклучени „многу“ луѓе кои „не мора да значи дека починале од Ковид“.

Неговите коментари дојдоа откако податоците за смртните случаи од Канцеларијата за национална статистика (ONS) покажуваат големо несовпаѓање во неделните регистрации на смртни случаи во споредба со бројките објавени на контролната табела на Владата.

За неделата што завршува на 7 јануари, Агенцијата за здравствена заштита на Обединетото Кралство објави 1.282 смртни случаи на луѓе кои починале во рок од 28 дена од позитивен тест на коронавирус.

Сепак, податоците на ONS покажуваат дека имало само 992 смртни случаи на Ковид во посмртниците таа недела.

За смртните случаи каде што Ковид беше примарна причина, разликата е уште поголема, со само 712 регистрации, што значи дека 44 отсто од дневните пријавени бројки на Владата во таа недела можеби не се вистински смртни случаи од Ковид.

На прес-конференцијата на Даунинг стрит во средата, Џавид предупреди дека дневните бројки повеќе не се веродостојни поради порастот на инфекциите со омикрон.

„Проценуваме дека околу 40 отсто од луѓето со Ковид во болница се таму не затоа што имаат Ковид, туку случајно имаат Ковид, така што тоа е она што може да го наречете случајна
инфекција“, рече тој.

„Тоа е речиси двојно повеќе од процентот што го видовме со делта, и тоа е важно затоа што смртните случаи што се пријавени на луѓе кои биле позитивни на „Ковид“ во рок од 28 дена од смртта, многу од тие луѓе не мора да умреле од „Ковид“.

Пред да се појави омикрон, бројот на смртни случаи пријавени од ОНС беше постојано поголем од податоците на владината контролна табла бидејќи нивните бројки вклучуваат луѓе кои починале во болница и во домови за нега.

Извор: Телеграф

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Велиновска “го уби” Мицкоски: Не би…

Ниедна партија нема да опстои од постојниве…

(Видео) Народот го измамија измамници од најдолен…

Не згрешивме ние, налетавме на будали кои…

ПРИВЕДЕНИТЕ НЕ КАЖУВААТ НИШТО: Таткото на Самоил…

Таткото на киднапираниот Самоил Костадиновски, вели дека…

Сè што треба да знаете за летното…

Во два часот по полноќ со поместување…

На Фејсбук креирал лажен профил и поставил…

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе…