Објавено на:

Британска научна студија: Нocењето маски во училиште не го спpечува ширењето на кopoнавирусот

t

Последниот пример зошто луѓето не треба слепо да ја следат „науката…како што е наложено од бирократите“, пристигна во петокот, кога Блумберг објави дека студијата спроведена од британската влада за да го оправда принудувањето на децата да носат маски во училиштата укажува дека доказите за ефикасноста на маските за лице кои го спречуваат ширењето на КОВИД-19 во училиштата „не се убедливи“.

Податоците од Министерството за образование наведуваат дека иако не се убедливи, сега има голем број научни студии кои ја разгледуваат корелацијата помеѓу КОВИД-19 и употребата на маски конкретно во образованието.

Студија цитирана од одделот не обезбеди докази за статистички значаен пад на отсуствата од училиштата каде се носат маски.

Истражувањето спореди 123 училишта во Велика Британија кои користеле маски со околу 1.200 други кои не користеле за време на бранот ковид поттикнат од варијантата на делта.

Училиштата со правила носење маска во октомври 2021 година забележаа пад на нивната стапка на отсуство за 2,3 процентни поени, на 3%, две до три недели подоцна.

Во училиштата кои не користеле маски, изостаноците паднале за 1,7 процентни поени, на 3,6%.

Како што пренесува Би-Би-Си, студијата заклучила дека оваа разлика не е статистички значајна и дека поголемото намалување на отсуства во училиштата каде се носеле маски може да биде случајно.

Еден епидемиолог цитиран од Блумберг рече дека податоците на владата не даваат доволно силни докази за да го оправдаат барањето за носење маски на лицето во училиштата.

„Студијата и истражувањето наведени во овој извештај не даваат силно оправдување за воведување на оваа политика во училиштата“, рече Сара Луис, професорка по молекуларна епидемиологија на Универзитетот во Бристол.

И не треба да носат, бидејќи принудувањето на децата да носат маски цел ден ја спречува нивната способност за учење, особено ако се борат со потешкотии со слухот.

Задолжителното носење маски може да го нарушат квалитетот на образованието и да ги исклучат учениците со потешкотии со слухот од образовниот процес, рече Луис.

Одлуката да се наметнат правилата за маски беше „навистина тежок избор“, но тој беше неопходен неколку недели, рече секретарот за образование Надим Захави во интервју за радио Тајмс. Но, не сите се чувствуваат исто.

Реакциите на задолжителното носње маски се интензивираа, дури и стигнаа до Долниот дом, каде што еден критичар истакна дека од наставниците не се бара да носат маски.

Извор: Блумберг

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Карта на “голема Албанија” во основно училиште…

Скандалозни фотографии со иредентистичка содржина се објавени…

ОН: Шест жртви во напад врз училиште…

Најмалку шест лица загинаа кога училиште беше…

Арсовска: Целосно е реконструирана спортската сала во…

Целосно е реконтруирана спортската сала во средното…

За првпат дојава за бомба во училиште…

Дојава за поставена утрово во основното училиште…