Објавено на:

Британско разузнавање: Русите се обидуваат да ги опколат Украинците, се подготвува голем напад

t

Британското Министерство за одбрана објави нов извештај на своето воено разузнавање за ситуацијата во Украина. Во него се наведува дека руските сили маневрираат од северот и југот на земјата со цел да ја опколат украинската армија на истокот на земјата.

Руските сили напредуваат од правец на Харков и Мариупол, се вели во извештајот.

Во меѓувреме, борбите на север, или обидот на Русија да го освои Киев, остануваат „во голема мера статични“, соопшти британското министерство.

„Руските сили веројатно влегле во период на реорганизација пред продолжувањето на големите офанзивни операции“, се вели во извештајот.

Очигледно, руските сили се обидуваат да го заобиколат Миколајев на патот кон Одеса, важно пристаниште во југозападна Украина, според Британците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Думата утре ќе пресече: Новите ентитети ќе…

Доњецката и Луганската народна република, Запорожје и…

Бугари “има снемано”: До пладне во Македонија…

До пладне гласале само 15 "македонски Бугари"…

Слаба излезеност на изборите во Бугарија: До…

Излезноста на гласачите на предвремените парламентарни избори…

(Фото) Арсовска најави реконструкција на уште една…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска…