Објавено на:

Британците го шпионирале Берлин? Уапсен вработен во амбасадата кој предавал корисни информации за Русија

t

Британец вработен во британската амбасада во Берлин е обвинет за прекршоци според Законот за службени тајни поврзани со пренесување информации корисни за Русија, соопшти лондонската полиција, јави Ројтерс.

Дејвид Балантин Смит (57), кој живеел во Потсдам, Германија и бил вработен како обезбедување во амбасадата, во средата бил екстрадиран во Велика Британија од Германија по неговото апсење од германската полиција во август 2021 година, соопшти полицијата.

Тој е обвинет дека собирал информации од амбасадата со намера да ги пренесе на странска држава, соопшти британското Кралско обвинителство (CPS).

Ник Прајс, шеф за борба против тероризмот во CPS, рече дека Смит бил обвинет за девет прекршоци.

„Тој е обвинет за седум дела за собирање информации со намера да ги испрати до руските власти, едно за обид за комуникација и едно за давање информации на лице за кое верува дека е член на руските власти“, рече тој.

Смит во четврток треба да се појави во Вестминстерскиот суд во Лондон, соопшти полицијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) „Шота машала“ среде Германија

Албанските навивачи во Германија го изиграа познатиот…

Германската МВР Фезер предупреди за зголемување на…

Германската министерка за внатрешни работи Ненси Фезер…

(Видео) Српските навивачи го скандираа името на…

Српските навивачи пред натпреварот со Англија на…

Тројца навивачи избодени во Германија: Напаѓачот ги…

Тројца навивачи беа избодени со нож во…

Германија спречи нови санкции против Русијa

ЕУ не постигна договор за 14-тиот пакет…