Објавено на:

Брод под карантин: 150 патници заглавени

t

Околу 150 патници на брод за крстарење по Медитеранот се позитивни на Ковид-19, откако во понеделникот од француското пристаниште „Марсеј“ пристигнале во италијанското пристаниште „Џенова“, пренесува Агенција Анадолија.

Италијанската новинска агенција АНСА објави дека откако се заразиле со коронавирус, патниците, повеќето Италијанци, биле изолирани во нивните кабини на бродот за крстарење „МСЦ Грандиоса“ закотвен во Џенова, најпознатото пристаниште во Италија.

Според наводите, Италијанците ќе бидат испратени дома со заштитени возила, а странците ќе бидат однесени во дом за згрижување во Џенова.

Бродот, што во понеделникот попладне требаше да замине за Чивитавекија, крајбрежен град северозападно од главниот град Рим, ќе може да плови по целосната дезинфекција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Првиот брод исплови од Мариупол

Откако руските сили го окупираа Мариупол по…

Најмалку 11 лица загинаа при превртување на…

Најмалку 11 лица загинаа при превртување на…

Хрватска заплени луксузна јахта на кумашинот на…

Луксузната јахта на Виктор Медвешчук е запленета во Хрватска.…

Нема милост во војна? Русите разнесоа цел…

Руската армија го спречи обидот за евакуација…

Сериозен воен инцидент: Кинески брод насочи ласер…

Брод на кинеската морнарица насочил ласер кон…