Објавено на:

Бројот на пријави за сексуална злоупотреба во СЗО се зголемува, Тедрос вели дека тоа е знак дека системот функционира

t

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус изјави дека се зголемил бројот на обвинувања за сексуална злоупотреба, експлоатација и вознемирување во рамките на СЗО, оценувајќи дека тоа е знак дека нејзината реформска стратегија функционира.

„Тоа е показател дека системот почнува да функционира подобро и дека жртвите и набљудувачите се повнимателни“, рече Тедрос.


Тоа го изјави на состанокот на Извршниот одбор на СЗО, пренесе Ројтерс.

Околу 83 хуманитарни работници, од кои една четвртина се вработени во СЗО, биле вклучени во сексуална принуда и злоупотреба за време на 10-тата епидемија на ебола во Конго, соопшти независната комисија минатата година, пренесе Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СЗО загрижени: Бројот на случаи со сипаници…

Бројот на случаи на сипаници во светот…

СЗО ги “искара” државите: Вирусот е активен,…

Комитетот на Светската здравствена организација за вонредни…

СЗО побара итно отварање на хуманитарен коридор…

Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос…

СЗО го скрати времетраењето на карантинот

Светската здравствена организација (СЗО) денеска го скрати…

Шефот на СЗО категоричен: Услов за глобалната…

Напорите за зајакнување на глобалната здравствена безбедност…