Објавено на:

Брутално: На денот на сеќавање на жртвите од Холокаустот физички нападнати двајца Евреи

t

Двајца еврејски сопственици на продавници беа нападнати од случаен минувач во „брутален, неиспровоциран и антисемитски“ напад во пресрет на Денот на меморијата на Холокаустот.

Шокантното видео покажува како сопствениците ја заклучуваат својата продавница во северен Лондон, кога им приоѓа случаен минувач кој започнува да ги напаѓа, удирајќи го едниот сопственик од подот.

Претставниците на маалската група полицајци од Шомрим Стемфорд Хил велат дека двајцата мажи биле удирани со тупаници по лицето „со голема сила“ во „заканувачки напад“ за кој велат дека „без сомнение“ бил напад со расна мотивација.
Едната жртва се здобила со модринки и скршеница на раката, додека вториот маж исто така имал тешки модринки и има повреда на окото.

Полицијата го истражува инцидентот, кој се случи вчера, еден ден пред Денот на меморијата на Холокаустот и потврдија дека го третираат како злосторство од омраза.

Осумнаесетгодишник е уапсен поради сомнение дека предизвикал тешка телесна повреда и се наоѓа во притвор.

Главниот надзорник Сајмон Крик рече: „На овој најважен ден, ова е ужасен потсетник дека криминалот од омраза сè уште постои.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРАВО: Италија отвара Музеј на Холокаустот во…

Музеј посветен на сеќавањето на Холокаустот постои…

(Видео) Бугарскиот академик Атанасов: Бугарија соработуваше со…

Нема дискусија дека Бугарија е сојузник на…

(Видео) Израелски историчар од Скопје: Сра*е е…

Несомнено е дека за депортацијата на македонските…

БРАВО: Бугарски професор го поддржува Пендаровски во…

Се приклучувам на повикот на македонскиот претседател,…

Ко-претседателот на мешовитата историска комисија го прекори…

Да се ​​префрла несразмерна вина на Бугарија…