Објавено на:

Бугарите ги подбраа властите: Поради прекуокеански морони ќе плаќаме поскап бензин, зошто не плаќате во рубљи?!

t

Предупредувањето на руското Министерство за надворешни работи дека цената на бензинот за Бугарија ќе порасне поради одбивањето да се плати во рубљи ги налути читателите на локалниот весник Факти.


Претходно директорот на Четвртиот европски оддел на руското МНР Јуриј Пилипсон изјави дека отфрлањето на новиот систем за плаќање гас предложен од Русија ќе доведе до зголемување на цената на горивото за крајните потрошувачи. Дополнително, дипломатот додаде дека американските корпорации им наметнуваат сомнителни шеми на властите на оваа балканска земја.
Читателите на публикацијата се согласија со Пилипсон и побараа владата да не ги политизира набавките на енергија и да се префрли на руската шема за плаќање.

Баи Манчо изрази надеж дека новиот кабинет ќе покаже одговорност кон народот и ќе плати за гасот и нагласи дека Русија никогаш не потфрлила со испораките.

Да се ​​надеваме дека владата нема да подлегне на притисокот на полските „јастреби“, балтичките пиншери и прекуокеанските морони“, напиша тој.


„Бугарските власти мора да одлучат дали да се префрлат на нов платен систем за да го добијат горивото навреме, целосно и по разумна цена, или да ја напуштат иновативноста на штета на обичните граѓани и во корист на странскиот капитал“, коментира друг. корисник.
Симо се согласи со него. Тој рече дека не е изненаден што поранешниот кабинет бил разрешен неколку месеци подоцна.
„По секоја цена треба да се префрлиме на нов систем на плаќање, тоа ќе биде најдобро за Бугарите. Доста е со оваа политика, пријателството е пријателство, а ручекот е на распоред“, напиша Xxxxx.

Ники изрази сличен став, наведувајќи ги како пример другите европски земји кои се префрлија на плаќање според новата шема.


„Зошто не од Русија? Пазарна економија – купувајте од каде што е најпрофитабилно. Престанете да ја обвинувате Русија дека ја водат некои губитници“, додаде таа.
„Ние Бугарите мислиме дека сме многу лукави, но реално сме на нула во економијата“, коментира друг читател.


Неодамна бугарскиот парламент изгласа недоверба на коалициската влада. За оваа одлука и оставка на Владата гласаа 123 пратеници, против 115. Според законската регулатива, 121 пратеник имаа доволно гласови за да ја одобрат иницијативата. Петков, откако Собранието и изгласа недоверба на неговата влада, за ова обвини тројца политичари и руската амбасадорка во земјава, Елеонора Митрофанова. Официјалната претставничка на руското МНР, Марија Захарова, коментирајќи ги зборовите на Петков, рече дека тој е уморен и почнал да блада.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И бугарското МНР ни го честиташе Илинден:…

Срдечна благодарност за искрените честитки од нашите…

Бугарската Фондација “Македонија”: Можете да славите или…

Бугарската фондација во Македонија позната по нивните…

(Видео) Мицкоски го продаде кучата: Oдби да…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во гостување…

Закажани избори во Бугарија – СДСМ може…

Бугарскиот претседател, Румен Радев, денеска распиша предвремени…

Хаос во Бугарија: Силни експлозии во складишта…

Две експлозии се случија рано утринава по пожар во…