Бугарите до НАТО: Лојални сме ама нема да испратиме трупи во Украина

t

Во позадината на кризата меѓу НАТО, Украина и Русија и опасноста од воена акција, денеска се одржа вонредна седница на Националното собрание на Бугарија.

Сепак, не беше јасно до кој степен Бугарија ќе биде посветена на заедничката политика на НАТО и дали воопшто ја прифаќа политиката на НАТО. Тонот на говорите беше неутрален, а не како на земја членка во алијансата, а позициите на владејачките партии беа нејасни, анализра дебати.бг.

Денеска беа сослушани премиерот Кирил Петков, министерот за одбрана Стефан Јанев, министерката за надворешни работи Теодора Генчовска, како и шефовите на САНС, ДАР и Военото разузнавање.

Јанев рече дека не се планира ескалација, ниту планови за заштита на националната територија.

Дополнително, не е предвидено бугарскиот контингент да оди некаде надвор од територијата на Република Бугарија и да извршува други задачи.

Јанев посочи дека станува збор за мерки кои Бугарија, како членка на НАТО, може и сака да ги преземе, пред се за продолжување на дипломатските напори, за спречување на евентуален конфликт.

„И второ, во однос на напорите на НАТО да го изгради потребниот потенцијал за одвраќање долж источните граници на земјите-членки на НАТО, да ги направи потребните напори кои се во согласност со постоечките мерки изградени со години и наметнати со текот на годините.“

Тој рече, без прецизирајќи што точно мислел.

Тој посочи дека во моментов, како резултат на последните случувања во кризата, по соодветните одлуки во рамките на НАТО, воените власти имаат задача да бараат можности за нови воени опции.

„Бидејќи овие опции не поминаа самит на НАТО, ова не е самит, таков самит доаѓа на лето, во балтичките земји и Полска. Овој тип на мерка треба да го спроведат земјите од југоисточното крило на НАТО, особено Бугарија, Романија, Словачка и Унгарија“, рече министерот.

Стана јасно дека во случај на конфликт, таа целосно ќе се потпре на бугарската армија, која, сепак, нема да ја напушти бугарската територија.

„Нашата одбранбена стратегија ќе се заснова на бугарската армија. Таа ќе биде лидер, што значи бугарски војници, бугарска команда и бугарско воено раководство“, изјави премиерот Кирил Петков.

Петков објасни дека со текот на годините армијата била недоволно финансирана, поради што надоместоците за дефицитите сега ќе бидат приоритетни таму каде што е потребно.

“Целта е Бугарија повеќе да не биде само потрошувач на безбедност, туку конструктивен партнер во НАТО“, рече премиерот.

Министерот за одбрана појасни дека на територијата на Бугарија нема да бидат стационирани странски војници на НАТО, а бугарска борбена формација ќе тренира за одбрана и евентуално учество во операција на НАТО.

Набргу по завршувањето на состанокот, спротивно на тврдењата на бугарските политичари, Си-Ен-Ен објави дека се разговарало за распоредување на странски трупи на НАТО во Бугарија, Романија и Унгарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…