Бугарија го одложи воведувањето на такса за рускиот гас

t

Бугарија го одложи воведувањето на надоместокот за трансфер на руски гас. Ова во заедничката изјава го кажаа лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов и копретседателот на ПП-ДБ Кирил Петков. Одлучено е нашата земја да го следи општиот европски пристап, за таксата да не стане камен на сопнување за нашето членство во Шенген.

„Разговаравме и одлучивме дека за таксата за пренос на гас ќе го следиме заедничкиот европски пристап. Мора да работиме со ЕК. Донесуваме одлука за одложување на таксата“, изјави Кирил Петков.

Мнозинството објасни дека опцијата само за воздух не е доволна.

„Имаме јасни аргументи дека сакаме не само по воздушен, туку и копнен пат да имаме јасна формула, датум и време. Не треба да ја губиме оваа шанса поради такси. Ние сме категорични. Затоа, тврдењата што ги имаат ќе ги задоволиме со сработено“, изјави лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов.

„За Шенген ова е недоволно и не треба да го прифатиме“, смета Дељан Пеевски од ДПС.

Во меѓувреме, премиерот забележа позитивен развој на позицијата на Австрија, но и не смета дека треба да има нови услови за имплементација од страна на Бугарија. Премиерот во следните два дена ќе оствари средба со австрискиот канцелар Карл Нехамер.

„Секако дека тоа е чекор во вистинската насока, бидејќи до сега Австрија зазема многу силна позиција. Дека има промена на оваа позиција дозволува преговарање. Нема да прифатиме никакви посебни услови за Бугарија. Но, ако се работи за подобро почитување на заедничките европски правила, секако дека ќе ги почитуваме“, категорично изјави премиерот Николај Денков.

И опозицијата е децидна дека повеќе не треба да има отстапки од наша страна.

„Тоа е фрлање трошка. Ние сме рамноправна членка на ЕУ. Ги исполнивме сите услови. Мора да бидеме примени во Шенген зоната“, смета Корнелија Нинова, лидер на БСП.

Постигнат е уште еден договор – за случајот „Лукоил“. Рафинеријата ќе биде одредена како стратешка локација. Така, евентуалната продажба ќе мора да помине низ парламентот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото+видео) Мицкоски на средба со бугарски мафијаш:…

QUO VADIS Мицкоски? (Или „Каде одиш Мицкоски“…

Каква трагедија: Најголемиот „борец“ за права на…

Само како трагедија може да се оквалфикува…

(Видео) Јакимовски: ЕУ да најде начин како…

Претпоследно прашање пред влез во ЕУ ќе…

УЖАС: 12-годишно момче застрела 2-годишно дете во…

Со куршум од воздушна пушка во Враца,…

Македонија и Бугарија имаат најмали цени на…

Сезоната на пролетните одмори е пред нас…