Објавено на:

Бугарија на никаков начин нема да учествува во испраќање на војска во Украина

t

Бугарија на никаков начин нема да учествува со воен персонал на територијата на Украина. Ова го соопштија од Министерството за одбран на државата.

Само Народното собрание може да донесе одлука за учество на бугарски војници во операции надвор од територијата на државата. Ваков предлог никогаш не бил на дневен ред. Сите иницијативи поврзани со обуката на украинскиот воен персонал се спроведуваат надвор од територијата на Украина, додаваат од Министерството.

Министерството за одбрана потсетува на одлуката на Народното собрание од 9 декември минатата година.

„Имаме поставена задача и можеме да спроведеме обука на украински лица за борбени медицински лица – до 60 лица за една година. Планирано е 4 групи од 15 лица повторно да се обучуваат во Бугарија, а не во Украина стои во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија, Словачка и Латвија со најмала куповна…

Во 2023 година, реалната индивидуална потрошувачка (AIC)…

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…

Бугарските студенти заработуваат и по 1.500 лева…

Во просек, студентите заработуваат 1.500 лева месечно…

Реприза: По два обиди повторно не е…

50-то Национално собрание на Бугарија не избра…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…