Објавено на:

Бугарија не знае дали сака “на исток или на запад”: “Ако коалицираме со Борисов на следни избори ќе победи “Преродба”, вели Василев

t

Ако коалицијата ПП-ДБ владее со ГЕРБ, „Преродба“ ќе биде првата политичка сила на следните избори во Бугарија, вели копретседателот на Продолжуваме со промената, Асен Василев за ТВ Нова. Според него, компромисот е неопходен само ако тој ќе донесе нешто добро за Бугарија – нешто што тој не го гледа во заедничкото управување со ГЕРБ.

На прашањето дали по пет избори во последните две години на Бугарија не ѝ треба компромис, Василев посочи дека по секој компромис Бугарија завршувала со национална катастрофа, потсетувајќи на времињата на недовршена приватизација, хиперинфлација во 1997 година итн. „Да бевме со ГЕРБ првиот пат, „Преродба“ ќе беше првата политичка сила, целото протестно гласање ќе беше со неа“, изјави тој.

Според Василев, Бугарија има три патеки – земја со руска економија и менаџмент, како што проповеда „Преродба“, латиноамериканска економија со огромни нееднаквости, во која нема вистински општествен систем и ретки се компаниите кои ги примаат големите пари – во кои се снајде ГЕРБ, а евроатлантскиот пат – Европа на правото, кон која ПП ја насочи земјата.

-„Сегашната криза не е затоа што не можеме да се разбереме, туку затоа што Бугарите речиси подеднакво даваат можност на овие три насоки. Се додека нашата земја не утврди во која насока сакаме да одиме, секој пат ќе биде погрешен“, коментира тој. За одливот на гласови од ПП во „Преродба“, тој посочи дека за партијата на Костадин Костадинов гласале луѓето кои не го сакале латиноамериканскиот систем, иако самите не го објасниле тоа. „Ова е протестен глас“, изјави тој.

Василев изјави дека и пред изборите нивните анализи покажале дека коалицијата на ПП и ДБ ќе доведе до пад на гласовите на гласачите на двете партии. „Ако правевме тактичка пресметка, требаше да се појавиме одделно, но тоа не беше целта. На петти последователни избори сме, државата е во тешка криза, вели тој.

„Искрено верувам во компромисот, ако мислам дека ќе донесе нешто добро за Бугарија. Ајде да замислиме некаков компромис – на пример, во конкретниот случај, да речеме како што беше, така ќе биде – нема да има ниту едното ни другото. Реформа на правосудството, ниту Шенген.Што постигнуваме со овој компромис? Уште 10 години изгубено време за нашата земја, уште 10 години сиромаштија, уште 10 години емиграција. И после 10 години ќе се надеваме дека Бугарите ќе се родат да ги надминат сето ова?“, праша тој. Според него, пред какви било разговори со ГЕРБ, кои треба да одговорат на прашањето зошто се случи тоа, Бугарија веќе нема работни институции и како тоа да се промени, треба да се зборува за тоа во каква Бугарија сакаме да живееме.

„Постои длабоко недоразбирање меѓу партиите и народот за тоа каде да се оди – или на север или на југ. Да имавме сопствена цел да бидеме на власт, да добиеме позиции, ќе се договоревме без пад на прва влада.Тука не се работи за меѓучовечки проблеми, туку во која насока ќе оди земјата“, повтори тој.

ПП-ДБ остануваат на категоричен став дека нема да поддржат влада на ГЕРБ во ниту еден облик, прецизира Василев. Се вели дека Бугарија е тросед и треба да делиме пита, но не е така“, објасни копретседателот на ПП. Доколку дојде до вториот мандат, ПП-ДБ се подготвени да преземат одговорност и да се обидат да формираат влада. „Ние секако ќе предложиме влада со јасна насока на движење и потоа ќе ги видиме партиите што сакаат да ја поддржат“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

Бугарски новинар: Следува крај на војната и…

Станува јасно дека украинскиот конфликт е веќе…

Претседателот на Бугарија стави вето на испораката…

Киев требаше да добие стари оклопни транспортери…

Србија обвини маж за шпионажа во корист…

Во српскиот град Босилеград е уапсено лице…

Бугарско МВР: Немаме информации дека Љупчо Палевски…

Љупчо Палевски – Палчо осомничениот организатор и извршител…