Објавено на:

БУГАРИЈА ОДИ НА НОВИ ИЗБОРИ: Габриел ја повлекува кандидатурата за премиер

t

Направивме многу отстапки“, рече кандидатката за премиер на Бугарија, Марија Габриел на вонреден брифинг во седиштето на ГЕРБ.

Таа посочи и дека еден од проблемите во преговорите со Продолжување на промената е личноста на министерот за внатрешни работи.

„Разговорите беа одржани, но тие не вродија со плод“, додаде таа.

Жалам за ситуацијата што се појави“, додаде Габриел.

„Утре ќе поднесам писмо дека ја повлекувам кандидатурата за премиер. ГЕРБ нема да учествува во преговорите за втор мандат“, изјави Марија Габриел.

„Имаме заеднички точки, но веројатно ќе се вратиме на нив по изборите. Останувам вицепремиер и министер за надворешни работи“, рече Марија Габриел.

„Се надевам дека тие се момент за мисла во земјата, повеќе понизност и одговорност. Сакам да им се заблагодарам на сите колеги министри со кои не кажавме лош збор и заедно направивме чекор напред“, коментира Габриел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И во Бугарија како кај нас: Претставничката…

Бугарскиот премиер Димитар Главчев испрати писмо до…

За влакно избегната катастрофа: Два воза се…

Два воза директно се судриле во Софија…

Германскиот град Кобург ги испрати посмртните останки…

Бугарскиот цар Фердинанд I по 76 години…

Приведен домар во бугарско училиште оти ги…

Бугарските медиуми информираат дека „за антибугарски скандирања…

Бугарија на никаков начин нема да учествува…

Бугарија на никаков начин нема да учествува…