Објавено на:

Бугарија од утре официјално е членка на Шенген по воден и воздушен пат

t

Бугарија официјално стана членка на Шенген просторот по воздушен и воден пат од 31 март. Така, граничните контроли за патување меѓу земјите-членки со авион се укинуваат. Оваа недела точно на полноќ Бугарија делумно влегува во Шенген зоната.

На почетокот на неделава министерот за внатрешни работи на Бугарија Калин Стојанов изврши увид во подготвеноста на софискиот аеродром. Што се менува? Сите граѓани кои пристигнуваат и заминуваат во земјите членки на просторот нема да подлежат на пасошка контрола.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И во Бугарија како кај нас: Претставничката…

Бугарскиот премиер Димитар Главчев испрати писмо до…

За влакно избегната катастрофа: Два воза се…

Два воза директно се судриле во Софија…

Германскиот град Кобург ги испрати посмртните останки…

Бугарскиот цар Фердинанд I по 76 години…

Приведен домар во бугарско училиште оти ги…

Бугарските медиуми информираат дека „за антибугарски скандирања…

Бугарија на никаков начин нема да учествува…

Бугарија на никаков начин нема да учествува…