Бугарија принципиелно и целосно ја поддржува Албанија на нејзиниот европски пат

t

Бугарија ја потврдува постојаната силна поддршка за европскиот пат на Албанија и нејзината подготвеност да споделиме искуство за да ја забрзаме целосната интеграција на земјата.

Ова го изјави бугарскиот претседател Румен Радев по пленарните разговори и средбата со претседателот на Албанија, Бајрам Бегај. Шефот на албанската држава и неговата сопруга Арманда Бегај беа пречекани од Румен Радев и Десислава Радева со свеченост денеска пред црквата Св. Александар Невски“, соопштија од прес-службата на претседателството. Во заедничките изјави за медиумите, шефот на бугарската држава посочи дека Албанија во последните две години се истакнува како водечка земја на Западен Балкан во однос на спроведените реформи и напорите направени за европска интеграција, кои Бугарија високо цени.

„Го поздравувам начинот на кој Албанија оди по европскиот пат, почитувајќи ги човековите права, нема дискриминација на малцинствата и земјата спроведува важни реформи во насока на афирмирање на владеењето на правото, економската слобода, борбата против организираниот криминал, незаконски трговија“, рече Румен Радев и изрази очекување дека овој напредок ќе биде пријавен. Шефот на државата изрази благодарност за создадените услови и придонесот на албанските власти за граѓаните на Албанија со бугарска самосвест да можат слободно да го изразат својот бугарски идентитет, култура и традиции.

Во одговор на новинарско прашање, Румен Радев изјави дека проширувањето на ЕУ треба да зависи од сопствените заслуги на секоја земја, исполнувањето на копенхашките критериуми за членство и особено почитувањето на човековите права и недискриминацијата. Пристапувањето не треба да биде под влијание на различни геополитички процеси и пред се не треба да стане заложник на внатрешно-политички борби“, посочи шефот на бугарската држава, нагласувајќи ја важноста од забрзување на процесот на проширување на ЕУ со фокус на Западен Балкан.

„Сонот и стремежот на Албанците веќе 32 години е да станат дел од ЕУ и ние многу активно работиме на исполнување на критериумите“, изјави претседателот Бајрам Бегаи и изрази благодарност до Бугарија што нашата земја е „најдобар поддржувач“. во процесот на приклучување кон неговата земја. Според шефот на албанската држава, по руската агресија во Украина, безбедноста на европскиот континент е многу деликатно прашање, затоа е важно фокусот на ЕУ на Западен Балкан да продолжи да биде главен приоритет.

„Бугарија и Албанија споделуваат заедничка визија за развојот на нашиот регион, заснована на заеднички европски принципи за добрососедство и соработка, сеопфатно регионално партнерство и европски приоритети и политики“, рече претседателот Радев, додавајќи ја одговорноста за безбедноста и стабилноста што ја имаат двете земји. удел имаат како сојузници во НАТО. Шефот на бугарската држава ја истакна важноста на соработката во областа на одбраната и изрази високо ценење за учеството на албанските војници во составот на Мултинационалната борбена група на територијата на нашата земја.

Румен Радев и Бајрам Бегај ги истакнаа добрите и пријателски билатерални односи меѓу Бугарија и Албанија и потенцијалот за зајакнување на соработката во повеќе области од заемен интерес. Како ветувачки беа истакнати секторите висока технологија, енергетика, туризам, земјоделство, зајакнување на контактите меѓу малите и средни бизниси. Според Румен Радев, отворањето на директна авиолинија меѓу Софија и Тирана ќе придонесе за зајакнување на партнерствата и поврзаноста.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се празнат затворите во Албанија, стапи на…

Во Албанија од денеска почнува имплементацијата на…

(Фото+видео) Мицкоски на средба со бугарски мафијаш:…

QUO VADIS Мицкоски? (Или „Каде одиш Мицкоски“…

Каква трагедија: Најголемиот „борец“ за права на…

Само како трагедија може да се оквалфикува…

(Видео) Јакимовски: ЕУ да најде начин како…

Претпоследно прашање пред влез во ЕУ ќе…

УЖАС: 12-годишно момче застрела 2-годишно дете во…

Со куршум од воздушна пушка во Враца,…