Објавено на:

Бугарија ќе добие нова Влада: Марија Габриел ќе биде премиер и МНР

t

Бугарија ќе добие нова Влада. Идната бугарска премиерка, Марија Габриел му го врати на претседателот Румен Радев завршениот мандат за формирање влада.

„Последниве 9 месеци покажав дека можам да ги бранам интересите на Бугарија, дека не работам лично за себе, ниту за партијата што ја застапувам. Пред 9 месеци на Бугарија и требаше стабилност и заради тоа отстапивме мандатот во име на националниот интерес Цело време јасно кажував за што нема да правам компромиси. Нема да правам компромиси за Уставот, владеењето на правото и владеењето на правото, најдобрите демократски практики: јавност и транспарентност. Во овој контекст, за мене водечки принципи ќе продолжат да бидат довербата и дијалогот. Работите со тим на кој му верувате. Дијалог – кога преговарате, кога сакате земјата да оди напред, тоа се случува со дијалог“, рече таа, нагласувајќи дека институциите и законите мора да се почитуваат, а не да служат на „нечија илузија за владеење“ или „илузија на независно судство“.

„Во последните 9 месеци се гледа дека реформите што се спроведоа беа спроведени со поддршка на ПГ на ГЕРБ-СДС. Во овој контекст, го разгледувам нашето барање да имаме влада со споделена одговорност со еднакви партнери. Биди сосема логичен. Сфаќам колку е важно Бугарија да има стабилна влада за да ги заврши клучните приоритети за земјата: Шенген, еврозоната, работата за приходите на луѓето, нашите деца да сонуваат и да растат во Бугарија, рече Габриел.

Подолу можете да ги видите имињата на министрите предложени од ГЕРБ-СДС. За нив ќе се гласа во парламентот. Радев денеска ќе го издаде указот со кој предлогот на Габриел ќе биде испратен до Народното собрание каде пратениците конечно ќе одлучат дали ќе го поддржат или не предложениот состав на Министерскиот совет.

Списокот речиси целосно се поклопува со оној неофицијално дистрибуиран ден претходно. Габриел сепак предложи енергијата и одбраната да ги преземе ГЕРБ – нешто со што ПП-ДБ не се согласува. За одбрана беше номиниран Христо Гаџев, а за енергетика Жечо Станков. Во последен момент дојде до промена на предложеното име за министер за е-управување.

Марија Габриел – премиер и министер за надворешни работи;

Николај Денков – вицепремиер за европски прашања;

Асен Василев – министер за финансии;

Калин Стојанов – министер за внатрешни работи;

Андреј Цеков – министер за регионален развој и јавни работи;

Иванка Шалапатова – министер за труд и социјална политика;

Христо Гаџев – министер за одбрана;

Атанас Славов – министер за правда;

Галин Цоков – министер за образование и наука;

Катја Панева – министер за здравство;

Крастјо Крастев – министер за култура;

Ивелина Василева – министер за животна средина и води;

Кирил Ватев – министер за земјоделство и храна;

Росен Желјазков – министер за иновации и раст;

Жечо Станков – министер за енергетика;

Богдан Богданов – министер за економија и индустрија;

Георги Гвоздеиков – министер за транспорт и врски;

Валентин Мундров – министер за електронска влада;

Зарица Динкова – министер за туризам;

Димитар Илиев – министер за млади и спорт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И во Бугарија како кај нас: Претставничката…

Бугарскиот премиер Димитар Главчев испрати писмо до…

За влакно избегната катастрофа: Два воза се…

Два воза директно се судриле во Софија…

Германскиот град Кобург ги испрати посмртните останки…

Бугарскиот цар Фердинанд I по 76 години…

Приведен домар во бугарско училиште оти ги…

Бугарските медиуми информираат дека „за антибугарски скандирања…

Бугарија на никаков начин нема да учествува…

Бугарија на никаков начин нема да учествува…